Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Dzieje ORP ORZEŁ, Jerzy Pertek [1961]

20-07-2015, 8:52
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 30 zł     
Użytkownik eLGie
numer aukcji: 5530421145
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 2   
Koniec: 20-07-2015 08:57:11

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 2.00 [kg]
Okładka: twarda z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 1961
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tytuł: Dzieje ORP ‘ORZEŁ’, seria wydawnicza – „Biblioteka MORZA”.
Autor: Jerzy Pertek.
Wydawca: Wydawnictwo MORSKIE, Gdynia 1961, wydanie I. 151 stron, rysunki, zdjęcia, schematy, tabele w tekście i we wklejkach, plany we wkładce, luzem, oprawa twarda z obwolutą, format 20,5x19,5 cm. Stan dobry - ogólne podniszczenie i zabrudzenia obwoluty – poza tym stan OK.

Opis: Dzieje ORP „ORZEŁ” – polskiego okrętu podwodnego. Zbudowany w stoczni De Schelde w Holandii, ze środków pochodzących w części ze składek społeczeństwa, przeznaczonych na Fundusz Obrony Morskiej. Konstrukcja tych okrętów została opracowana przy współudziale specjalistów polskiej marynarki wojennej. W projekcie wykorzystano niektóre elementy konstrukcyjne holenderskiego typu O.16, w tym zewnętrzne treningowe wyrzutnie torpedowe. Kadłub „ORŁA” był jednak w całości spawany, a wszystkie płaszczyzny sterowe sterowane były hydraulicznie. Według specyfikacji zamówienia, okręt miał mieć możliwość zanurzania na głębokość 80 metrów, podczas testów jednak osiągnięto głębokość 100 metrów. W składzie Dywizjonu Okrętów Podwodnych, „ORZEŁ” brał udział w początkowym okresie obrony Wybrzeża, następnie internowany w stolicy Estonii, Tallinnie, skąd zdołał zbiec i przedrzeć się do Wielkiej Brytanii. Zaginął wraz z całą załogą podczas patrolu na przełomie maja i czerwca 1940 roku.

Spis treść:

„ORZEŁ” symbolem nierozerwalności Polski z Bałtykiem;

1. Okręt uratowany przez naród:
- Kolejne etapy zbiórki na budowę okrętu podwodnego. Zamówienie okrętu podwodnego w Holandii. W biurze konstrukcyjnym i na pochylni. Chrzest i wodowanie okrętu. Od wodowania do podniesienia polskiej bandery. Powitanie „ORŁA” w Gdyni. W okresie poprzedzającym wybuch wojny.;
2. Działalność „ORŁA” od do 14 września 1939 roku:
- W dniu wybuchu wojny. Dalszy bezskuteczny patrol w Zatoce Gdańskiej. „ORZEŁ” przechodzi w rejon Gotlandii. Choroba dowódcy i decyzja zawinięcia do Tallina.
3. „ORZEŁ” wchodzi do portu w Tallinie. Internowanie polskiego okrętu podwodnego. „ORZEŁ” pod strażą. Przygotowanie załogi do ucieczki. Ucieczka „ORŁA” z Tallina. Następstwa ucieczki polskiego okrętu.
4. Bałtycka odyseja „ORŁA”:
- Decyzja kapitana Grudzińskiego. Afera z „zamordowanymi” Estończykami. „Ławica Strachu” i „Droga Krzyżowa”. Przejście „ORŁA” przez Sund. Przybycie okrętu na wody brytyjskie.
5. „ORZEŁ” w Wielkiej Brytanii:
- Po przybyciu „ORLA” do Wielkiej Brytanii. Wizyta generała Sikorskiego i remont „ORŁA” w Dundee. W Drugiej Flotylli Okrętów Podwodnych w Rosyth. Brytyjska ekipa łącznikowa na „ORLE”. Sprawa autorstwa map z „ORŁA”.
6. Pół roku patoli na Morzu Północnym:
- Pięć akcji „ORŁA” w zimie 1939/1940 roku. Piąty patrol – zatopienie „Rio de Janeiro”. Zlekceważone ostrzeżenie o inwazji. Dalsze wydarzenia piątego patrolu „ORŁA”. Polski okręt znów w glorii sławy. „ORZEŁ” ginie bez wieści..
7. Pokłosie działalności „ORŁA”:
- Urzędowe uczczenie zasług załogi okrętu. Wydanie i obieg znaczka pocztowego z „ORŁEM”. Mapy podporucznika Mokrskiego na wystawie flot państw sprzymierzonych. „ORZEŁ” w publikacjach polskich na migracji. Wiersz Wiktora Budzyńskiego. Piśmiennictwo obce o „ORLE” w latach wojny. O „ORLE” w kraju w latach okupacji. Po wojnie nie zapomniano o „ORLE”. Film – „ORP ORZEŁ”.
„ORZEŁ” zawsze żywy.

Aneksu:
- Dane techniczno-taktyczne „ORŁA”. Najważniejsze daty z dziejów okrętu. Nazwiska członków załogi, którzy przeżyli zatopienie „ORŁA”. Nazwiska odznaczonych członków załogi. Lista członków załogi poległych 8. VI. 1940 r.

Indeks osobowy, geograficzny, nazw okrętów i statków, Wykaz armatorów i stoczni, gazet i czasopism;
The Story f the „ORZEŁ” – (Summary).

- Polecam!