Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Dr ROMAN MAY Chemiczna Fabryka

28-02-2012, 4:18
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 100.99 zł      Aktualna cena: 100.99 zł     
Użytkownik warren1
numer aukcji: 2088596743
Miejscowość Kobyłka
Licytowało: 11    Wyświetleń: 152   
Koniec: 05-02-2012 22:51:42
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Dr ROMAN MAY Chemiczna Fabryka

Akcja na 1000zł, emisja z dnia 15 maja 1927r.

Przepiękna akcja historyczna, zawierająca wielką historię przemysłu nawozowego w Polsce.



Dr Roman May w roku 1877, uzyskując wsparcie rodziny, przedsiębiorca wykupuje tereny w podpoznańskiej Starołęce i buduje fabrykę nawozów sztucznych.
Rok później rusza tam produkcja superfosfatu. Surowce do jego wytwarzania sprowadzano aż z Tunezji, co na ówczesne czasy było niezwykłym wyzwaniem logistycznym.

W dziewiątym roku funkcjonowania fabryki jej założyciel jednak nieoczekiwanie umiera, zostawiając po sobie pamiętne curriculum vitae, zapisane w jednej z ostatnich reklam swojego przedsiębiorstwa:

"Prowadząc fabrykę moją osobiście z wszelką starannością i znajomością rzeczy, daję Szanownym Odbiorcom rękojmię rzetelnej i skorej usługi (...) Pragnę usunąć konkurencję zagraniczną - a przemysłowi krajowemu utorować zbyt ".

Po śmierci Maya fabrykę przejmuje jego żona, Helena, a kilka lat później dołącza do niej inny znany Wielkopolanin - Cyryl Ratajski. Wspólnie rozwijają zakład, który wkrótce staje się prawdziwą konkurencję dla innego przemysłowca tej samej branży, Niemca Moritza Milcha. To właśnie on w roku 1907 rozpoczyna swoją kolejną inwestycję - budowę nowoczesnych zakładów w Luboniu. Uruchomione w 1914 roku, należały one wówczas do najnowocześniejszych fabryk nawozów w Europie, zdolnych produkować 120 tys. ton superfosfatu rocznie. Swoim przedsiębiorstwem Milch zarządza jeszcze sześć lat. W 1920 roku, za sumę 12 mln marek, Milch sprzedaje jednak lubońską fabrykę coraz prężniej rozwijającemu się Towarzystwu Akcyjnemu, jakie powstało na bazie firmy zbudowanej przez Romana Maya. Pod zarządem Cyryla Ratajskiego Towarzystwo to, a wraz z nim i zakłady w Luboniu, rozwinęły się w największą organizację gospodarczą przemysłu chemicznego w Polsce.


za stroną
http://www.luvena.pl/page.php/1/0/show/43//Historia.html

Nie wysyłam za granicę.