Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Cudo Techniki - OGROMNY BUDZIK JUNGHANS - UNIKAT

17-08-2014, 21:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 299 zł      Aktualna cena: 249 zł     
Użytkownik Robinsons1
numer aukcji: 4494861740
Miejscowość Knurów
Wyświetleń: 20   
Koniec: 17-08-2014 20:16:04
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam!

Przedmiotem  aukcji  jest  jedyny  taki  


UNIKAT  NA  ALLEGRO 


URZĄDZENIE STERUJĄCE UKŁADEM ELEKTROMECHANICZNYM OPARTYM NA BAZIE DUŻEGO BUDZIKA JUNGHANS !

 

Wystawione na aukcji urządzenie pochodzi prawdopodobnie z przełomu XIX – XX wieku. 

Wymiary : 

wysokość – 17,5 cm, 

głębokość - 11,0 cm, 

średnica cyferblatu – 9,4 cm, 

średnica zegara 13,0 cm.

 

To Cudo Techniki minionych wieków, jak widać na fotografiach służyłoć do załączania i wyłączania w określonym czasie urządzeń elektrycznych przy pomocy specjalistycznego budzika Junghans. Element wyłącznika zamykającego  obwód elektryczny mieści się w mosiężnej kopule posadowionej na ceramicznej podstawce. Dwa pokrętła naruszone zębem czasu, do których mocowano przewody elektryczne połączone są od spodu podstawy urządzenia grubymi miedzianymi drutami. Świadczyć to może jedynie o tym, że przez przewody przepływał prąd o dużym natężeniu. W obudowie zegara istnieje gniazdo z którego wystaje końcówka do podłączenia innego urządzenia elektrycznego. Gwiazda Dawida charakteryzująca wyroby Junghans po 1890 roku świadczyć może, że to unikatowe urządzenie może pochodzić właśnie z tego okresu. Już na początku XX wieku Junghans nie opisywał pokręteł z tyłu zegara. Pochodzący z początku XX wieku mniejszy wystawiany przeze mnie budzik nie posiada już opisów pokręteł. Ciekawostką tego zegara jest jego cyferblat i pomysłowe sprzężenie wskazówki alarmowej ze wskazówką godzinną. Nastawiając wskazówkę godzinową uruchamia się jednocześnie wskazówkę alarmową. Nastawianie wskazówki alarmowej odbywa się niezależnie od innych wskazówek. Układ alarmowy nastawiamy jako ostatni. Umieszczony na dole cyferblatu sekundnik posiada tarczę dziesiętną. Na cyferblacie widnieje sygnatura Junghans. Urządzenie wraz z zegarem jest w pełni sprawne. Mechanizm jest czysty, gong głośny i wyrazisty. Mam nadzieję, że to unikatowe urządzenie nabędzie jednostka muzealna, lub prawdziwy hobbysta zafascynowany historią automatyki i elektromechaniki.

W najbliższych dniach dla miłośników stareńkich urządzeń mechanicznych i optycznych zostaną wystawione jeszcze inne warte uwagi cudeńka.  

 

Dla lepszego zrozumienia wyjątkowości tego urządzenia wydaje się konieczność poznania skróconej historii renomowanej firmy Junghans.

Rok 1861 był początkiem powstania fabryki. Erhard Junghans razem ze swoim szwagrem Jakob Zeller – Tobler założył to przedsiębiorstwo w małej miejscowości  Schramberg, w Schwarzwaldzie. Od samego  początku, wysoka precyzja w produkcji małych części do zegarków szybko stała się synonimem najlepszej jakości. 

W 1866 roku powstały pierwsze zegarki skonstruowane i stworzone przez własnych zegarmistrzów.

W 1875 roku, po przedwczesnej śmierci swego ojca, Arthur Junghans przejął przedsiębiorstwo. Z zawodu zegarmistrz od razu zaczął interesować się nowościami technicznymi podczas swych podróży do Ameryki. W ten sposób zostały wprowadzone do przedsiębiorstwa różne nowości, których konstruktorem i pomysłodawcą był sam Arthur Junghans. Jeszcze przed zmianą stulecia powstało wiele maszyn oraz automatów, które wytwarzano w najwyższej jakości.

W roku 1890 został wprowadzony znak rozpoznawczy marki – gwiazda z 8 promieniami.

W roku 1903 wizja Arthura Junghansa zamieniła się w rzeczywistość - Junghans była największą

fabryką zegarków na świecie. Z ponad 3.000 pracowników wytwarzano ponad 3 mln zegarków

rocznie. Konieczna była zmiana pomieszczenia produkcyjnego. W ten sposób powstał budynek w formie tarasów, który przez swoją formę pozwalał na dotarcie światła słonecznego do każdego pomieszczenia.

Na początku lat 30 zaczęto produkować pierwsze zegarki naręczne, które szybko zaczęły zastępować na rynku zegarki kieszonkowe. Powstaje pierwszy naręczny Chronograph z legendarnym Werkiem J88.

Po śmierci Arthura Junghansa w 1946 roku jego synowie, Erwin i Oscar przejęli rodzinny biznes.

Przy współpracy ze studentem Bauhausu Max Bill w latach 1957 – 1962 stworzył Junghans zegarki naręczne, na stoły oraz zegary naścienne w bezczasowym design, który po dziś dzień cieszy się popularnością.

W 1967 roku wchodzi na rynek pierwszy niemiecki zegar kwarcowy ,,Astro – Chron’’.

W latach 1960 – 1970 Junghans skupia się na nowym i precyzyjnym pomiarze czasu. Pierwszym tworem prac jest elektrycznie napędzany zegarek w technologii kwarcowej. W ten sposób pod koniec lat 60 powstał pierwszy niemiecki zegar kwarcowy a w 1970 roku pierwszy niemiecki zegarek naręczny.

Jako pionier nowoczesnego pomiaru czasu Junghans został oficjalnym czasomierzem Olimpiady w 1972 roku i przeszedł w ten sposób do historii.

W 1985 roku przez wyprodukowanie pierwszego zegarka RCS1 sterowanego falami radiowymi Junghans znów dokonał rewolucji na rynku zegarków. W 1990 roku powstaje zegarek naręczny sterowany falami radiowymi – Mega 1.


Dziękuję za zainteresowanie się tym unikatowym urządzeniem

Zastrzegam sobie możliwość zakończenia aukcji przed czasem  

Kontakt 602 [zasłonięte] 608

Zapraszam do licytacji i na inne moje aukcje