Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CODZIENNOŚĆ I ODŚWIĘTNOŚĆ Janusz Mucha / Polonia

01-05-2014, 3:40
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 14 zł     
Użytkownik DYSIAE13
numer aukcji: 4113357394
Miejscowość częstochowa
Wyświetleń: 3   
Koniec: 01-05-2014 03:51:11

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1996
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

CODZIENNOŚĆ I ODŚWIĘTNOŚĆ

 

 

POLONIA W SOUTH BEND

Seria: Biblioteka Polonijna


 

 

AUTOR: Janusz Mucha

WYDAWCA: Oficyna Naukowa

ROK WYDANIA: 1996 wyd.1

FORMAT: 14,5 x 20,5 cm.

OPRAWA: miękka lakierowana ze skrzydełkami

LICZBA STRON: 248

STAN TECHNICZNY KSIĄŻKI w/g MOJEJ OCENY: bardzo dobry minus

 

 

 


 

 

 

 

Przedmiotem tej pracy są etniczne aspekty życia codziennego i etniczne aspekty odświętności jednej, niewielkiej zbiorowości polonijnej w South Bend w stanie Indiana w USA. Chcę w niej pokazać procesy marginalizacji etnicznej w tej zbiorowości, następujące przede wszystkim pod wpływem strukturalnych i kulturowych zjawisk o ogólnoamerykańskim charakterze. Te zjawiska w skali makro mają ogromne znaczenie dla wszystkiego, co działo się w South Bend. [...]
South Bend [...] było niegdyś ośrodkiem przemysłu, głównie maszynowego. Po drugiej wojnie światowej dotknął je upadek przemysłu na Środkowym Zachodzie Stanów. Dziś nie ma już tam wielkich fabryk. Głównymi pracodawcami są leżący w pobliżu wielki Uniwersytet Notre Damę, szkolnictwo, służba zdrowia i bardzo liczne [...] firmy [...] usługowe. Charakter oferowanej pracy, a w konsekwencji charakter miasta, zmienił się zasadniczo.
Polonia istnieje w South Bend od lat siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku. Kiedyś zatrudniał ją głównie wielki przemysł. Żyła skoncentrowana w zachodniej części miasta. Założyła tam kilka parafii, stworzyła własną dzielnicę handlowo-usługową. Przez całe dekady jej życie codzienne (poza, w pewnej mierze, pracą zarobkową) przebiegało we własnym, etnicznym świecie. Na kilka dekad opanowała (w znacznej mierze, ale nigdy w całości) życie polityczne całej miejscowości, nie tylko własnej dzielnicy, wchodząc w owocne koalicje z innymi grupami etnicznymi.
Obecnie Polonia żyjąca w South Bend przechodzi wszystkie te przemiany całej Polonii amerykańskiej, które są głęboko analizowane w wielu pracach [...]. Grupa polonijna to około 10 procent mieszkańców miasta.
Tylko część Amerykanów polskiego pochodzenia wciąż mieszka w zachodniej dzielnicy miasta. Pozostali, zwłaszcza zamożniejsi i młodsi, osiedlili się już w suburbiach, na ogół nie stracili jednak psychicznego, a nawet organizacyjnego kontaktu z etnicznym centrum swego miasta i z okazji ważniejszych świąt odwiedzają polonijne ośrodki skupienia.

Janusz Mucha (1949 ) - polski socjolog, prof dr. hab., kierownik katedry socjologii ogólnej i antropologii społecznej AGH w Krakowie.

W roku 1972 ukończył studia socjologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a rok później psychologiczne na tej samej uczelni. W 1976 obronił rozprawę doktorską z zakresu socjologii. Habilitował się w 1986 na podstawie rozprawy Socjologia jako krytyka społeczna. Był pracownikiem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

PRZED ZAKUPEM KONIECZNIE ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM NA STRONIE O MNIE