Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CIS POSPOLITY NASIONA + instrukcja

18-01-2012, 3:07
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Użytkownik tomaszjemiolek
numer aukcji: 2003038546
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 82   
Koniec: 16-01-2012 10:37:35
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witamy na naszych aukcjach i dziękujemy za zainteresowanie, naszymi produktami.

Zapewniamy miłe i szybkie Zakupy.

Nasze produkty: sprzedawane nasiona pochodzą z renomowanej firmy nasiennej i są wyłącznie najwyższej jakości, sprawdzane laboratoryjnie.

O nas: zawsze dbamy by nasi klienci byli zadowoleni, a priorytetem jest czas realizacji zamówienia.

Wysyłka: kupując na kilku aukcjach płacisz tylko raz za wysyłkę. Do Państwa dyspozycji pozostają kurierzy GLS i Usługi Poczty Polskiej.


Opis produktu: CIS POSPOLITY komplet  nasion + instrukcja

Cis to krzew lub niewielkie drzewo. Bardzo gęsta, szeroka korona, często wielopniowa, jest wiecznie zielona. Igły są miękkie, spłaszczone i często łukowato wygięte, z wierzchu ciemnozielone, od spodu jaśniejsze. Układają się na gałązkach w dwóch szeregach i żyją do pięciu lat.


O wiele, wiele dłużej żyje natomiast samo drzewo cisowe. Cis jest rośliną długowieczną, rośnie wolno i w efekcie może osiągać wiek liczony w tysiącach lat! Najstarszy znany okaz żyje najprawdopodobniej koło Soczi - jego wiek szacuje się na 5000 lat. Tylko nieco "młodszy" jest cis z okolic Braburn (hrabstwo Kent), mający ponad 3000 lat. Najstarsze drzewo w Polsce to także oczywiście cis (żaden tam Bartek czy inny dąb wiekowy). Okaz rosnący w Henrykowie ma 1250 lat i ponad 5 m obwodu!

Cis jest rośliną dwupienną (hmmm... może to właśnie przestrzenne oddzielenie osobników męskich i żeńskich umożliwia mu tak długie życie..???).

Dojrzałe, czarne nasiona ukryte są w bardzo charakterystycznych karminowych osnówkach z delikatnym woskowym nalotem. Tak wykształcone jadalne (w przeciwieństwie całej rośliny, która jest silnie trująca) osnówki są elementem strategii rozprzestrzeniania się cisa. Słodkie, czerwone i kuszące przyciągają ptaki, które zjadając osnówki przenoszą jednocześnie nasiona na znaczne odległości (zjawisko to nosi niewdzięczną nazwę endozoochorii).
 
Gdzie występuje?

 Rozproszone stanowiska cisa spotkać można w całej Europie środkowej. W Polsce występuje wszędzie w dużym rozproszeniu, brak go zupełnie w części środkowej i wschodniej.

Na Pomorzu z nielicznych stanowisk naturalnych znanych jeszcze w końcu XIX wieku zostało bardzo niewiele. Większość współczesnych stanowisk związana jest z dawnymi ogrodami, cmentarzami i parkami skąd cisy uprawiane rozsiewać się zaczęły po okolicznych lasach. Taki rodowód mają liczne stanowiska cisa wokół Szczecina włącznie z rezerwatem cisowym "Zdroje". Największe w Polsce stanowisko cisa (liczące kilka tysięcy drzew) leży w Borach Tucholskich i chronione jest w rezerwacie im. L. Wyczółkowskiego.

Słów kilka o ochronie

 Cis jest najstarszą rośliną chronioną w Polsce! Korzysta z tego przywileju już od 1423 roku, kiedy to król Władysław Jagiełło zakazał wycinania tych szlachetnych drzew. Pierwszym aktem prawnym, obejmującym ochroną między innymi cisa, było rozporządzenie ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 15.09.1919 o ochronie niektórych zabytków przyrody (Mon. Pol. 2, 208). Również dzisiaj, na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 września 2001 r. cis objęty jest ochroną częściową (tylko na stanowiskach naturalnych!).

Garść faktów na zakończenie

 Nasz bohater od dawna wzbudzał zainteresowanie wśród botaników. Tylko po wojnie i tylko z terenu Pomorza opublikowane zostały aż 53 prace traktujące o cisie!

Wielkie znaczenie cis ma (lub raczej miał) nie tylko dla botaników ale także dla praktyków. Było to bowiem drzewo o wielkim znaczeniu gospodarczym. Jego piękne czerwono-brązowe i bardzo twarde drewno wykorzystywane było do wyrabiania zdobionych (i drogich) mebli. Nawet łacińska nazwa cisa - Taxus - oznacza "nadający się do użycia", "mający znaczenie użytkowe". Obecnie różne odmiany cisa wykorzystuje się przede wszystkim jako rośliny ozdobne, znoszące stanowiska zacienione i bardzo dobrze zagęszczające się po przycinaniu (np. w żywopłotach).
 
Pamiętajmy jednak - cały cis (z wyjątkiem osnówek) jest trujący!

 

 

 



Dodano 2[zasłonięte]011-07 11:40
Niezależnie od ilości kupionych nasion za przesyłkę płacą Państwo tylko 1 raz, tak jak za jedną sztukę. Życzę miłych zakupów.


Dodano 2[zasłonięte]011-09 00:53
Płatność Allegro daje Ci gwarancję natychmiastowej wysyłki. Oraz 100% gwarancji otzrymania płatności. Przedmioty opłacone przez pałtości Allegro wysyłamy w dniu zakupu.