Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CHARAKTERY 8/2008

19-01-2012, 23:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 5 zł     
Użytkownik zizulinski
numer aukcji: 2040786981
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 8   
Koniec: 16-01-2012 12:41:37
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
CHARAKTERY 8(139) SIERPIEŃ 2008

Oszustwa człowieka uczciwego
„Wiem, kim jestem. Nikt nie zna mnie tak dobrze, jak ja siebie.” Na pewno? Z wielu powodów słabo znamy siebie samych, a niewiele powodów przemawia za tym, by poznać siebie lepiej. Oszukujemy się na miarę potrzeb i w miarę możliwości. Sami chętnie usypiamy rozum, ulegając demonom nieracjonalności... Dlaczego wpadamy w pułapkę złudzeń? Czy fałszywe przekonania mogą nas przed czymś chronić?

Zjadanie słonia po kawałku
Zdradzona żona w aureoli męczennicy do grobowej deski gotowa jest prześladować męża za to, co zrobił. Moralna wyższość albo bycie ofiarą to przykłady złudzeń, którym ulegamy. Są jak proszki przeciwbólowe - znieczulają nas na krótko, na dłużej są źródłem problemów. Ale trudno się z nimi rozstać. Milena Karlińska-Nehrebecka jest certyfikowaną psychoterapeutką i superwizorem. Pracuje w Polskim Instytutucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie. W psychoterapii i superwizji prezentuje podejście integratywne. Ma wieloletnie doświadczenie jako nauczyciel psychoterapii i diagnozy.

Dwie twarze singla
Ponad 5 milionów Polaków żyje samotnie, bez partnera. W pracy są energiczni, otwarci, przebojowi i kontaktowi. Prywatnie – niedostępni i nieufni. Single cierpią z powodu samotności, ale nie przyznają się do tego, a nawet twierdzą, że są z tego dumni! Jaką płacą cenę za życie bez pary?

Mężczyzna jest jak zapasowe koło
Relacje kobiet i mężczyzn są coraz bardziej skomplikowane, a klucz do ich zrozumienia leży w tym, jak każda płeć radzi sobie ze stresem. O tym, dlaczego kobiety reagują na stres inaczej niż mężczyźni i czemu mąż powinien dbać o wysoki poziom oksytocyny u żony, Piotr Wesołowski rozmawia z Johnem Grayem.

Adoptować żeby... urodzić?
Adopcja nie jest lekiem na niepłodność, choć kobiety, które nie mogą mieć własnych dzieci, często myślą o adopcji w ten sposób. Zwłaszcza gdy słyszą o tych, które zaszły w ciążę już po złożeniu wniosku o adopcję! Świadomie lub nie – łudzą się, że decyzja o adopcji odblokuje ich ciało. Czy tak się stanie?

Piękny syn aż do bólu
Ukochany jedynak. Ma 53 lata i nadal mieszka z matką. Po latach wreszcie związał się z kobietą, jednak całej trójce bardzo trudno się odnaleźć w nowym układzie. Taki scenariusz napisało życie, a sfilmował je kontrowersyjny reżyser. O tym, dlaczego psychiatra decyduje się przed kamerą obnażyć swoje życie prywatne Anita Piotrowska rozmawia z JACKIEM KŁYSIEM.

Napoleon nerwicy
Gdyby najsłynniejszy francuski badacz chorób układu nerwowego Jean-Martin Charcot nie zgolił wąsów, być może nie zrobiłby kariery... Tuż po studiach medycznych nie cieszył się wzięciem wśród bogatych pacjentów, więc jego przełożony zasugerował, że może to przez wąsy. Charcot bez sprzeciwu zgolił je i niebawem dostał posadę lekarza rodzinnego u wpływowego bankiera Benoîta Foulda, brata ministra finansów.

Byt kontra niebyt
„Więc biegniesz i biegniesz aby nadążyć / Za słońcem, ono jednak tonie / Ścigając się z Tobą, wyłania się znów / Za Tobą / Na tej względnej drodze tylko słońce jest takie samo / Ale Ty się starzejesz / Tracisz oddech, z każdym dniem / Bliżej do śmierci” – to słowa piosenki pt. „Czas” zespołu Pink Floyd. W czerwcowym numerze „The Psychologist” zamieszczono je jako motto do artykułu Dana Jonesa o tym, jak człowiek radzi sobie z egzystencjalnymi troskami. + więcej
Poza zasięgiem sprawiedliwości
Sprawiedliwość jest pozornie niewidoczna - szukamy jej dopiero wtedy, gdy na własnej skórze odczuwamy skutki jej braku. Szybko i łatwo można znaleźć się poza zasięgiem sprawiedliwości, bo wykluczyć z niego może wszystko: płeć, kolor skóry lub oczu, wiek, stan zdrowia... Dlaczego tak trudno objąć wykluczonych społecznie i moralnie naszym zasięgiem sprawiedliwości? Gdzie są jego granice?

Sprinterski transfer emocji
Dlaczego ukoronowaniem zawodów lekkoatletycznych, także tych olimpijskich, są zawsze biegi na krótki dystans? Dlaczego trwający niespełna 10 sekund sprint ośmiu zawodników uznawany jest powszechnie za znacznie ciekawszy niż maraton - krańcowo wyczerpująca walka z samym sobą i kilkudziesięcioma konkurentami? Psychologia odpowiada: decydującą rolę odgrywają twarze. A konkretnie emocje, jakie na nich obserwujemy.

Ofiary niezdarnego mózgu
Nie potrafią sprawnie ubrać się, lewa strona myli im się z prawą, wciąż o coś się potykają i przewracają przedmioty. Zwykłym gapom przytrafia się to od czasu do czasu. Jeśli jednak tak wygląda ich życie ciągle, to są dyspraktykami, u których w ten sposób objawiają się zaburzenia pracy mózgu.

W pogoni za orgazmem
Dziś każda kobieta ma prawo do orgazmu. Ba, z lektury niektórych poradników wynika wręcz, że ma obowiązek go mieć! Ale niektórym kobietom cielesna rozkosz nie jest dana, często z powodu choroby duszy. Bo kobieca seksualność nierozerwalnie łączy duszę i ciało - jeśli któreś z nich cierpi, droga do rozkoszy staje się kręta.

Zaklinacze szaleństwa
„Zapiekanie” głowy w piecu i wyrywanie z niej tzw. kamienia szaleństwa, upuszczanie krwi i wirowanie pacjenta na obrotowym taborecie, leczenie wystrzałami armatnimi, pozostawianie chorego nocą na cmentarzu, na którym aktorzy udawali powstających z grobów nieboszczyków... To tylko niektóre ze stosowanych w przeszłości kuriozalnych metod leczenia chorób psychicznych.