Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CHARAKTERY 8/2006

19-01-2012, 23:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 5 zł     
Użytkownik zizulinski
numer aukcji: 2040786982
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 6   
Koniec: 16-01-2012 12:41:37
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
CHARAKTERY 8(115) SIERPIEŃ 2006

Człowiek rusza w drogę
Nie ma chyba innego gatunku na ziemi, który wyruszałby w drogę tylko dlatego, że... może wyruszyć. Skąd wzięło się w człowieku zamiłowanie do podróżowania? Czy drzemie w naszych genach? Czy dopomina się o nie dopamina? A może jest wynikiem jakiejś presji społecznej? - zastanawia się Krzysztof Szymborski.

Podróże z temperamentem
Są tacy, którzy podróżują po to, żeby znaleźć miejsca ciche i spokojne, z dala od ludzi. Są też tacy, którzy pojadą tylko tam, gdzie jest szum, gwar, mnóstwo ludzi. Są wreszcie tacy, którzy "podróżują", nie ruszając się z domu - zamknięci w czterech ścianach surfują po Internecie, a znajomym wysyłają maile z widokami miejsc, do których właśnie "dojechali".

Rzut okiem na oko ośmiornicy
To ekstrawersja sprzyja podróżowaniu, osoby aktywne przez cały czas szukają pobudzenia, którego nie daje im codzienne życie - uważa profesor Jan Strelau, zamiłowany podróżnik, który w wieku 75 lat, z wszczepionym rozrusznikiem serca, zamierza wkrótce przemierzyć dawne królestwo Inków.

Magiczna moc dotyku
Latem bliżej nam do siebie. Odkryte i opalone ciała tulą się i obejmują. Wiedzą, co robią. Dotyk sygnalizujący miłość i przywiązanie jest naszą podstawową potrzebą, równie silną jak głód, a może nawet silniejszą.

Moje dziecko już TO robi
Rodzice nigdy nie są przygotowani na to, że ich dzieci wkroczą w dorosłość i seksualność. Swoimi

Kibic schodzi z drzewa
Szalikowcy nie chcą się nawzajem zniszczyć - zależy im przede wszystkim na zmuszeniu przeciwników do ucieczki, na poniżeniu ich. Szczególnym szacunkiem cieszą się te grupy, które pokonały wrogów na ich własnym terenie.

Przemocą oduczeni przemocy
Czy prowadzenie wojen jest konsekwencją naszej natury, czy też aberracją i przejawem patologii? - nad tym, opisując malezyjskie plemię Semai, zastanawia się Krzysztof Szymborski.

''Ja'' w świata stronach
Każdy zewsząd słyszy: wyraź siebie, bądź sobą. Co to znaczy: "bądź sobą"? Czy "Ja" wszędzie oznacza to samo, czy przyporządkowane są mu te same cechy czy atrybuty? Wyjaśnia to Joanna Roszak.

Sam wykułem swój los
O swoim życiu i dokonaniach opowiada jeden z najwybitniejszych polskich psychologów, profesor Jan Strelau.

Genealog ''złej krwi''
Życie i prace, czasem kontrowersyjne, Henrego Goddarda przypomina Cezary Domański.

Krzepiąca nieuchronność fatalnego losu
Efekt patrzenia wstecz polega na tym, że ludzie przeceniają szanse zajścia zdarzeń, które już wystąpiły. Efekt ten powoduje, że dzięki przypisywanej im nieuchronności, wydarzenia te są odczuwane jako mniej przykre, łatwiejsze do zniesienia - tajniki psychologii historycznej odkrywa Maciej Dymkowski.

Łamigłówki czasu
W jaki sposób do naszych mózgów i umysłów docierają informacje o czasie? Nie posiadamy przecież żadnych receptorów czasu na skórze, w gałkach ocznych, czy na języku? - pyta Piotr Markiewicz. I wyjaśnia to zagadnienie, używając jako przykładu głośnego filmu.

Mózg układa puzzle
Cóż może być równie lekkiego, łatwego i przyjemnego, jak kontemplowanie wspaniałego zachodu słońca nad morzem albo słuchanie ulubionej muzyki? A przecież, żeby nam było lekko, łatwo i przyjemnie, nasz mózg musi w ułamku sekundy poskładać w spójną całość niezliczoną liczbę informacji docierających do niego z komórek receptorowych. I robi to, a na dodatek niemal się nie myli!