Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CHARAKTERY 7/2008

19-01-2012, 23:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 6 zł     
Użytkownik zizulinski
numer aukcji: 2040786963
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 8   
Koniec: 16-01-2012 12:41:36
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
CHARAKTERY 7(138) LIPIEC 2008

Moda na sukces trwa
Pragniemy go, ale po cichu, skrycie. Publicznie krytykujemy tych, co pędzą ku niemu bez hamulców. Życzymy sobie sukcesu oficjalnie, przy świątecznych okazjach, ale gdy ktoś go już osiągnie – traci naszą sympatię. Wychowujemy do niego dzieci, choć się do tego nie przyznajemy. Ma wielu ojców, lecz często traktowany jest po macoszemu. Wyczekiwany i przeoczony, wymodlony i przeklęty... Sukces. Czemu tak ciężko żyć bez niego? Czemu z nim wcale nie łatwiej?

Twarze sukcesu
Sukces ma dwie twarze. Pierwsza, najbardziej znana, kojarzy się z szelestem banknotów, bogactwem, sławą. Wiąże się z docenieniem przez innych. Ale jest też sukces innego rodzaju. Wewnętrzny. Taki, w którym wysokość poprzeczek ustawiamy my sami. Ten sukces nie ma pułapu, nie jest niczym ograniczony. Codziennie możemy odnosić go na nowo - uważa Janusz Czapiński.

Normalni aseksualni
Seks mógłby dla nich nie istnieć. Nie są nim zainteresowani. Twierdzą, że nikt ani nic ich nie podnieca. Zawsze czuli się inni. Dzisiaj, w ślad za innymi mniejszościami, wychodzą z ukrycia. Domagają się, by uznano ich za osobną, czwartą orientację seksualną. Czy słusznie?

Narcyz się nazywam
Pan N. uważa się za kogoś wyjątkowego, komu należy się podziw i szczególne przywileje. Chętnie pokazuje, na co go stać. Podkreśla swe walory. Jeździ tylko drogimi, ekskluzywnymi samochodami, nosi tylko markowe rzeczy. Szczególnie silnie działa tym na kobiety. Potrafi uwodzić, rozbudzać pragnienia. Biada jednak tym, którzy ulegną jego urokowi.

Rozbierani wzrokiem
Jaki przedmiot, jak żaden inny, obnaża naszą osobowość? Pokazuje cechy charakteru, nawet te, które skrzętnie ukrywamy? To lustro - przekonują w swojej książce trzej wybitni amerykańscy psychologowie.

Sytuacje, które prowokują zło
Cała nasza moralność osadzona jest w przeszłości. A z kolei myślenie o przyszłości uświadamia nam, że będziemy odpowiedzialni za konsekwencje naszych działań. Dlatego ludzie, którzy chcą nami manipulować, nakłonić do zła, wiedzą, że muszą nas zamknąć w chwili obecnej i sprawić, abyśmy nie myśleli o jutrze. To dlatego w żadnym kasynie na świecie nie ma okien ani zegarów - mówi Philip Zimbardo.

Psychiatra z charakterem
Na krótko przed drugą wojną światową Stanisław Ignacy Witkiewicz opublikował fragmenty swej rozprawki Niemyte dusze - rodzaj studium społeczno-obyczajowego, zwanego niekiedy „pamfletem na rodaków”. Utwór ten, wydany w całości dopiero wiele lat po śmierci Witkacego, w dużej części odwołuje się do poglądów Ernsta Kretschmera na temat charakteru człowieka.

Życie ze skazą
Każdy z nas ma niepowtarzalny wygląd, ale wygląd niektórych ludzi może się wydać szczególnie niezwykły. Dotyczy to na przykład osób z chorobą skóry lub innym widocznym oszpeceniem. Psychologicznym aspektom takiej sytuacji poświęcony był specjalny numer brytyjskiego „The Psychologist”.

Dlaczego Polakom nie wychodzi
Czy kiepskie wyniki naszej drużyny piłkarskiej na Euro 2008 świadczą o tym, że Polacy nie są stworzeni do gier zespołowych? Co ma wspólnego przeciętna polska rodzina z drużyną Leo Beenhakkera? Czym różni się mistrzowska drużyna od drużyny mistrzów i czy psycholog może odwrócić losy meczu? O tajnikach gier zespołowych mówi Jan Blecharz, psycholog sportu, współtwórca sukcesów Adama Małysza.

Dialogi z myszką
Komputer to nie tylko klawiatura, monitor i dysk. To coś, a nawet ktoś, kto znaczy o wiele więcej. Jest towarzyszem życia. Lubimy go. Odwzajemniamy mu się za to, co nam daje. Nie chcemy sprawić mu przykrości. A sympatia do niego jest cenna. Przekłada się na pieniądze. Niestety, nie nasze.

Co mówią oczy
Czy drobiazgowa analiza toru naszego wzroku pozwoli już wkrótce rozpoznać, czego - nawet nieświadomie - pragniemy i w jakim jesteśmy stanie psychicznym? To całkiem możliwe. Na razie eyetracking ujawnia to, co naprawdę widzimy, a nie to, co deklarujemy, że widzimy.

Uzależnieni opaleni
Opalona skóra jest symbolem piękna i zdrowia. Dodaje nam urody, sprawia, że wyglądamy smuklej i atrakcyjniej. Coraz częściej jednak korzystanie z kąpieli słonecznych i solariów staje się niebezpiecznym dla zdrowia nałogiem. Nazywamy go tanoreksją.

Psychologiczna utopia
B.F. Skinner w powieści Walden Two opisał idealne społeczeństwo, oparte na nauce o zachowaniu. Czy możliwe jest jednak stworzenie takiego doskonałego społeczeństwa w rzeczywistości? Czy taka utopia może się powieść? Spróbowano ją wcielić w życie w Los Horcones w Meksyku.