Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CHARAKTERY 7/2006

19-01-2012, 23:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 5 zł     
Użytkownik zizulinski
numer aukcji: 2040786971
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 5   
Koniec: 16-01-2012 12:41:37
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
CHARAKTERY 7(114) LIPIEC 2006

Odkrywamy szczęścia szczyty
To nieprawda, że za pieniądze szczęścia nie można kupić. Można, tylko trzeba wiedzieć, gdzie i za ile. Takie zakupy powinny dać nam dobra, które można wykorzystać trwale, na przykład do zbudowania swojej pozycji społecznej. Bo wysoka pozycja jest najbardziej uniwersalnym, a być może też najskuteczniejszym środkiem do osiągnięcia szczęścia - uważa Wiesław Baryła.

Każdy maluje swoją tęczę
Poczucie szczęścia jest uwarunkowane genetycznie. Ale wrodzony mamy tylko pewien potencjał szczęścia i nie wszyscy go w pełni wykorzystujemy. Dlatego istnieją ludzie mniej lub bardziej szczęśliwi i zadowoleni z życia - wyjaśnia Janusz Czapiński.

Droga do szczęścia
Czym jest szczęście, jak je osiągnąć? - pyta Anna Kwiatkowska. I odpowiada:
- Życie każdego z nas to droga, w trakcie której szczęścia szukamy.

Moja pierwsza teoria
Między trzecim a czwartym rokiem życia każdy z nas dokonuje zdumiewającego odkrycia: dostrzega umysły innych ludzi, ich emocje, pamięć, przekonania. Rodzi się w nas nasza pierwsza teoria - teoria umysłu - pisze Tomasz Kozłowski.

Kosmiczne dzieci bez korzeni
Dzieci urodzone w wyniku sztucznego zapłodnienia często nie znają swoich prawdziwych przodków, korzeni. Konsekwencje tego mogą być smutne - ostrzega Dorota Szlama.

śLinia ataku
"Opluwanie to element taktyki" - powiedział swego czasu menedżer Arsenalu Londyn George Graham. Rzeczywiście - futbolowe gwiazdy z dziką pasją strzykają w siebie śliną na boisku, ale i poza nim. Aż trudno uwierzyć, że całe zastępy sławnych i zarabiających krocie piłkarzy dają upust agresji, plując na rywali.

Spokojnie, to tylko valium
Miliony osób zawdzięczają mu spokój i wyciszenie. Milionom pomógł w poradzeniu sobie z trudnościami świata. O chemicznym przypadku, który uspokoił świat pisze Anna Ziółkowska.

Sztuczki akwizytora
Czy potrafisz od razu i bezbłędnie rozpoznać akwizytora? Czy wiesz, jak sobie z nim poradzić? Jak mu odmówić - grzecznie, acz stanowczo? Jeśli nie, zajrzyj do rad Marty Makowskiej.

Malowana zebra, czyli tożsamość na rozdrożu
Pół Polak, pół Kenijczyk... Albo pół Polak, pół Egipcjanin... Mówią o sobie: zebra, cappuccino. Mają problemy z określeniem swojej tożsamości, z odpowiedzią na pytanie, kim są. Swoje badania na ten temat relacjonuje Ewa Nowicka.

Dzicy ludzie nauki
Przemoc, walka i unicestwianie się są stałymi elementami ich życia, są czymś naturalnym w ich środowisku - mniej więcej tak, przed około czterdziestu laty, podsumował swoje badania nad plemieniem Yanomamo pewien młody amerykański uczony. Jego słowa doprowadziły do wybuchu wojny w środowisku naukowym. Strony do dziś gorącego konfliktu zachowują się w sposób, który trudno jest nie porównywać do wyczynów Yanomamów - uważa Krzysztof Szymborski.

Poszukiwacz światów zaginionych
Niewielu z tych, którzy interesowali się procesami zachodzącymi w mózgu, dysponowało tak bogatym materiałem badawczym, jak Aleksander Łuria. Przez lata pracował on z żołnierzami, którzy doznali urazów w czasie bitew II wojny światowej. Radzieckiego uczonego wspomina Cezary Domański.

Zbawienne złudzenia
Złudzenia zwykle przeszkadzają - w osiąganiu celów, rozeznaniu sytuacji. Bywa jednak, że są konieczne, by mogły się dokonać wielkie społeczne wydarzenia czy procesy. Takie jak na przykład polska transformacja, zapoczątkowana w 1989 roku. Bez złudzeń by jej nie było - twierdzi Maciej Dymkowski.