Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CHARAKTERY 6/2006

19-01-2012, 23:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 5 zł     
Użytkownik zizulinski
numer aukcji: 2040786974
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 6   
Koniec: 16-01-2012 12:41:37
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
CHARAKTERY 6(113) CZERWIEC 2006

I bądź tu mądry
Jak mądrze postępować w życiu? Jak wystrzegać się głupoty? Takie pytania dotyczące mądrości wywołują u mnie prawdziwe zakłopotanie - pisze Tomasz Maruszewski. W czasie studiów nikt mnie o niej nie uczył, a i dzisiaj próżno by szukać zajęć na jej temat w programach psychologii. Jednocześnie coraz więcej osób sądzi, że to właśnie psychologowie potrafią się kompetentnie wypowiadać na temat mądrości.

Człeka mądrego powszedniego...
Czym jest mądrość? Nie wiem, nie lubię tego słowa, bardzo trudno je zdefiniować. Zapewne jest to rozsądek i rozeznanie, którego nabywa się w rozmaitych życiowych doświadczeniach... Oczywiście ktoś, kto jest mądry, nie musi mieć żadnego wykształcenia. Mądrym może być niewykształcony chłop ze wsi - uważa Barbara Skarga, wybitna polska intelektualistka.

Niemądra pogoń za mądrością
Dążenie za wszelką cenę do mądrości nie jest mądre. Bo zawsze robienie czegoś za wszelką cenę

Gdy gesty mówią: pragnę
Skąd wiadomo, że wpadliśmy komuś w oko? Co nam o tym powie? Błysk źrenicy? Ton głosu? A może warto spojrzeć w dół, na czyjeś nogi?

Konflikt, który buduje
Wolność polega między innymi na tym, że każdy może wyrażać swoje pragnienia i szukać sposobów na ich zaspokojenie. To oczywiście często prowadzi do konfliktów - nieraz wybieramy niefortunne sposoby informowania otoczenia o naszych potrzebach. Są jednak metody komunikacji, które pozwalają uniknąć takich międzyludzkich walk. Metody, które eliminują przemoc z naszych relacji.

Uboczne skutki główkowania
Przywiązanie do rozumu nie do końca jest rozumne. Usilne obstawanie przy rozstrzygnięciach rozumowych w każdej sytuacji naukowcy porównują do nałogu. Bo zdarza się, że lepiej zdać się na intuicję - lub to, co niektórzy nazywają łutem szczęścia.

Psychologia kopania

Można się sprzeczać, czy psychologia to 50, 30 czy może 75 procent wygranej, jednak jej znaczenia w przygotowaniu sportowców nie sposób nie docenić - uważa Jan Blecharz.

Przez kulturowe okulary
Patrzymy na innych ludzi przez filtr własnej kultury - niczym przez okulary, które mamy na nosie. Problem w tym, że te okulary utrudniają nam zrozumienie ludzi z innych kultur - Anna Kwiatkowska rozpoczyna nowy cykl "Geografia charakterów"

Zagubione plemiona Izraela
Krzysztof Szymborski startuje w "Charakterach" z blokiem poświęconym antropologii. Pisze o plemionach, które choć od korzeni zostały oderwane przed wiekami, do dziś, żyjąc w zupełnie innym miejscu globu, zachowały tożsamość.

Rembrandt nie daje spać
Skąd taka siła oddziaływania obrazów Rembrandta? Siła, która od pokoleń zmusza do marzeń i odkrywania nieznanych zakamarków duszy - pyta Ewa Mażul w artykule, który otwiera w "Charakterach" cykl poświęcony psychologii w sztuce.

Gdańszczanin w Harvardzie
Życie i przypadki Hugo Münsterberga, psychologa dziś zupełnie zapomnianego, a niegdyś robiącego w USA zawrotną karierę przypomina Cezary Domański.

Nie dla nas pieśni trubadurów
Porywające wizerunki bohaterskiego Rolanda czy mężnego i szlachetnego króla-rycerza Ryszarda Lwie Serce nie mają nic wspólnego z rzeczywistością sprzed wieków. Maciej Dymkowski twierdzi, że zaaklimatyzowanie się w wiekach średnich byłoby dla współczesnego człowieka niezwykle trudne.