Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CHARAKTERY 5/2008

19-01-2012, 23:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 6 zł     
Użytkownik zizulinski
numer aukcji: 2040786975
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 6   
Koniec: 16-01-2012 12:41:37
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
CHARAKTERY 5(136) MAJ 2008

Twoja kopia w innym świecie
Pojawił się nowy ląd. Tym, którzy wciąż szukają miejsca dla siebie, wydaje się on wręcz rajem. Ten ląd - wirtualny świat - liczy już miliony obywateli. Codziennie, dzięki Sieci, miliony usiłują zasmakować tam drugiego, szczęśliwszego życia. Tworzą swoje nowe tożsamości, uprawiają seks, walczą o władzę bądź wielkie pieniądze. „Cyberianie” często są przekonani, że wikłając się w nowe sytuacje i relacje, uciekają od prawdziwego życia i jego problemów. Czy rzeczywiście w cyfrowym świecie kochamy i cierpimy inaczej niż w domach z betonu?

Autentyczna imitacja
Second Life często niepotrzebnie się demonizuje. Tymczasem to nie jest jakiś inny, obcy i niezrozumiały świat. SL to po prostu próba odwzorowania dobrze nam znanej rzeczywistości - przekonuje dr Andrzej Wodecki.

Tata supernianią
Rola tatusia sprowadza się zwykle do popychacza wózka, gapia, albo asystenta, który podaje obsługującej niemowlaka żonie waciki, chusteczki, pieluchę. To kobiety – strażniczki bezpieczeństwa maleństwa – ustalają zasady opieki nad dzieckiem. I to zwykle same kobiety eliminują z wychowania dziecka mężczyznę. A on, chcąc być ojcem, powinien o to powalczyć – uważa Dorota Zawadzka, telewizyjna Superniania.

Emocje szarej myszki
Czy pies może być optymistą, a kot mieć skłonności do depresji? Psychologowie zwierząt nie mają wątpliwości: zwierzęta posiadają osobowość, a różnice osobowościowe między nimi można precyzyjnie zmierzyć.

Pracowity koneksjonista
To musiało wyglądać komicznie: student siadał przed dzieckiem i stroił miny, które miały odzwierciedlać jakieś przedmioty, liczby czy słowa. Dziecko odgadywało o czym badacz myśli. Jeśli mu się udało - dostawało cukierka. Ten eksperyment nie potrwał jednak długo: władze uczelni zabroniły jego kontynuacji młodemu Edwardowi Thorndike’owi - bo tak nazywał się ów strojący miny uczony.

Psychoterapia, moje życie
Zaczęło się wszystko na łóżkach pacjentów. Potem były halucynacje w zbiorniku wodnym i stany świadomości zmienione na wirówkach. Jerzy Mellibruda wspomina, jak powstawała psychoterapia polska. A co ona oferuje, jak, gdzie i za ile można z niej skorzystać - opisujemy szczegółowo w naszym przewodniku po psychoterapii, który właśnie się ukazał w najnowszym numerze „Psychologii Dziś”.

Psychologia na ulicy
- Jeżeli X jest interesującym lub ważnym społecznie aspektem pamięci, to psychologowie prawie wcale nie badali X - stwierdził 30 lat temu amerykański psycholog Ulric Neisser. I poddał miażdżącej krytyce całe dotychczasowe badania nad pamięcią. Spór, jaki wówczas rozpalił, nie wygasa do dziś. Wciąż otwarte jest pytanie: czy lepiej eksperymentować w laboratorium, czy na ulicy?

Znieczulenie bolesne
Depresja dopada co dziesiątą osobę na świecie. Już teraz stanowi czwarty co do ważności problem zdrowotny, a przewiduje się, że w 2020 roku będzie już na drugim miejscu. Depresja jest uleczalna. Jak można ją leczyć i dlaczego ponad połowa chorych nie sięga po pomoc mówi dr Dominika Dudek.
Mind wide open
Jak i dlaczego zupełnie nieświadomie poddajemy się wpływom rzeczy i ludzi wyjaśnia Christian Jarrett.

Muzyczna uczta umysłu
Czy mózgi muzyków różnią się od mózgów ludzi, którzy muzyki nie tworzą? Czy to możliwe, że słynny motyw w Bolerze był symptomem choroby Ravela? Czy muzyczny geniusz – taki jak np. Mozarta – można wyrobić ćwiczeniami? I jak w ogóle muzyka w mózgu gra?

Fantom - duch z ciała
Fantomowe kończyny i doznania fascynują naukowców, a laików wprawiają w zdumienie. Nawet po amputacji nogi lub ręki ich obraz funkcjonuje w ludzkim mózgu. Jak to jest możliwe? Dlaczego fantomowe nogi i ręce swędzą równie mocno jak realne?

150 centymetrów cierpienia
Ewa straciła przyjaciół, Rafał pracę, a Marek może stracić życie. Wszystko przez jelito grube. Związane z nim schorzenia pogarszają jakość życia pacjentów bardziej niż migrena, astma, depresja czy cukrzyca, a nieleczone mogą powodować nowotwór i śmierć. Schorzenia jelita, choć tak boleśnie cielesne, są także chorobami duszy.

Kto temu najmniejszemu sączy zło...
Kiedy zło atakuje dziecko, chce w nim zabić jego dziecięctwo - stan wybrany przez Boga i określający naszą relację z Nim. Odcina też dorosłego od dziecka, jakie nosi w sobie. Szczególnie dramatyczne zapętlenie w zło odsłania wykorzystywanie seksualne dzieci, zwłaszcza gdy stają się ofiarami osób „zwyczajowo” związanych z sacrum. Jak łatwo wtedy dać się nabrać złu.