Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CHARAKTERY 10/2008

19-01-2012, 23:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 6 zł     
Użytkownik zizulinski
numer aukcji: 2040786979
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 9   
Koniec: 16-01-2012 12:41:37
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
CHARAKTERY 10(141) PAŹDZIERNIK 2008

Życie jest piękne, zawsze
Bierzemy je serio lub z przymrużeniem oka Odkładamy na później, potem naprędce nadrabiamy. Szukamy głębi, czasem dryfując na powierzchni. Ostrożnie smakujemy lub rwiemy pełnymi garściami. Choć się skończy. Aż się skończy. Bo się skończy. Marząc o pięknej puencie - żyjemy.

Ostatni wykład
We wrześniu 2007 roku 47-letni Randy Pausch, informatyk, specjalista od programów komputerowych i wirtualnych światów, stanął przed kilkusetosobowym audytorium Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburgu. To miał być jego ostatni, pożegnalny wykład. Randy, mężczyzna niezwykle przystojny, pełen werwy, w doskonałej formie fizycznej, kipiący wręcz życiem, miał mówić i mówił o tym, dlaczego warto spełniać dziecięce marzenia. Przekonywał, że sam spełnił wszystkie: znalazł się tam, gdzie nie działa grawitacja, pracował dla Disneya, był autorem hasła do „World Book Encyclopedia”, spotkał się z kapitanem Kirkiem... To dało mu radość życia i sprawiło, że czuł się kimś wyjątkowym. Mówił o tym z pasją, przytaczał anegdoty, żartował. Publiczność słuchała z uwagą, ale też wiele razy wybuchała śmiechem. Na koniec nagrodziła go owacją na stojąco. Wykład Randy’ego Pauscha był pożegnalnym, ponieważ miesiąc wcześniej dowiedział się, że przegrał toczoną od roku walkę z rakiem trzustki. Mógł odwołać wykład, każdy by zrozumiał. Ale Randy postanowił go wygłosić. Chciał w ten sposób przekazać to, co w życiu ma prawdziwą wartość - przekazać m.in. swoim dzieciom, wtedy zbyt małym, by to zrozumieć. Jego starszy syn, Dylan, miał wtedy 5 lat, Logan 2, a Chloe zaledwie roczek. Wykład Randego, „Ostatni wykład”, jeden ze słuchaczy nagrał i umieścił na internetowej witrynie You-Tube. Błyskawicznie stał się on jednym z najchętniej oglądanych nagrań w Sieci. Internauci uznali, że „Ostatni wykład” i jego autor to symbol pełnego godności życia i... umierania. Wykład wciąż można odnaleźć i obejrzeć w Internecie, m.in. na stronie www.thelastlecture.com. Filozofię życiową Randy’ego Pauscha można poznać m.in. czytając jego książkę „Ostatni wykład”. Poniżej publikujemy jej fragmenty.

Patrząc prosto w słońce
Słońce i śmierć to według filozofa Françoisa de La Rochefoucauld dwie rzeczy, na które nie można patrzeć bezpośrednio. Ja zaś sugeruję, że można przyglądać się śmierci. Bo lepiej na tym wychodzimy, kiedy na nią patrzymy, niż kiedy udajemy, że nie istnieje - mówi wybitny psychoterapeuta Irvin D. Yalom.

Chorzy z zazdrości
Gdzie nie ma zazdrości, próżno szukać miłości – mówi perskie przysłowie, wskazując na bliski związek obu uczuć. Zazdrość sama w sobie nie jest niczym złym, ale gdy powoduje, że nie kontrolujemy własnych zachowań i nie potrafimy zaufać partnerowi, niszczy nie tylko nasze relacje z bliskimi, ale również nas samych.

Ona kocha się sama
Jeżeli nie stały partner, nie romanse i jednorazowe przygody, to co? Samotność? Dręczące nierozładowane podniecenie, bezsenność, bóle krzyża, nerwowość, utrudniona zdolność koncentracji. A może masturbacja? To wybór ponad 10 procent kobiet.

Czas na dziecko
Rodzina nie rodzi się raz, ona wciąż tworzy się na nowo. Znaczna część przełomowych dla rodziny momentów związana jest z dziećmi – ich narodzinami, kolejnymi etapami dorastania. O tym, kiedy jest najlepszy czas na dziecko, co ono zmienia w życiu partnerów, w jakim stopniu może być zagrożeniem – mówi prof. Bogdan de Barbaro.

Między geniuszem, obłędem a zbrodnią
W drugiej połowie XIX wieku jednym z najgorętszych zwolenników homeopatii był Cesare Lombroso. Jego dokonania doceniło nawet Brytyjskie Stowarzyszenie Homeopatyczne. Dziś w nielicznych biografiach Lombroso próżno szukać informacji na ten temat. Do historii nauki przeszedł z zupełnie innego powodu.

Cuchnące bajki
Tran dobrze wpływa na mózg - to powszechne przekonanie. Wiele osób wierzy, że dieta może być przyczyną złego lub dobrego zachowania dzieci. Do jakiego stopnia te poglądy są słuszne? - zastanawia się w październikowym „The Psychologist” profesor David Benton.

Parada samooszustów
Czy oszustwo może być niezamierzone? Etycy temu zaprzeczają: aby powiedzieć, że ktoś oszukuje lub kłamie, musimy założyć, że robi to zupełnie świadomie. Ale psychologia udowadnia co innego – świat jest pełen nieświadomych samooszustów.

Przekraczać, by tworzyć
Przekraczać, by tworzyć Fundamentalną dyspozycją człowieka, ludzkiej natury, jest transgresja - zdolność przekraczania istniejącego stanu rzeczy. To dzięki owej zdolności człowiek tworzy cywilizację, kulturę i osobowość - uważa prof. Józef Kozielecki, twórca psychotransgresjonizmu, jednej z najbardziej interesujących koncepcji psychologicznych XX wieku.

Dlaczego ludzie uprawiają seks
Motywacja seksualna jest znacznie bardziej złożona niż nam się wydaje. Seks uprawiamy nie tylko dla przyjemności, ale także np. z litości. O wynikach swoich najnowszych, nieogłoszonych jeszcze badań, pisze dla „Charakterów” prof. David. M. Buss - jeden z najwybitniejszych psychologów ewolucyjnych na świecie.

Przypadki Phineasa Gage'a
Czy można przeżyć wypadek, w trakcie którego żelazny pręt przeleciał na wylot przez głowę? Większość psychologów odpowiedziałaby, że jest to możliwe. Bo niemal wszyscy uczyli się o przypadku Phineasa Gage'a. Niestety, nie zawsze rzeczy prawdziwych.

Stres, który zaszedł za skórę
Przy tym schorzeniu skóra staje się zwierciadłem naszych emocji. Gdy człowiek tłumi złość, rozpacz czy lęk, ona boli, swędzi, pęka... Ta choroba to atopowe zapalenie skóry.

Trening cudów
Lękliwemu lwu trening behawioralny uratował życie. Samice zagryzłyby go, gdyby opiekunowie nie nauczyli dzikiego kota... naturalnych zachowań. O przydatności psychologii w opiece nad zwierzętami można było przekonać się naocznie latem w Kerteminde.