Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

CHŁOPI W POLSCE WARSTWA CHŁOPSKA PRZEOBRAŻENIA WSI

16-01-2012, 18:14
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 40 zł     
Użytkownik serdecznie
numer aukcji: 2039709564
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 11   
Koniec: 15-01-2012 20:03:35

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO - , WYDANIE - , NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM)
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE -
KOSZT WYSYŁKI - 8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI (NP. JEŚLI KUPISZ 7 KSIĄŻEK ŁĄCZNY KOSZT ICH WYSYŁKI WCIĄŻ BĘDZIE WYNOSIŁ 8 ZŁ), DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI. ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU.




SPIS TREŚCI LUB/I OPIS - PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.

PAŃSTWOWY INSTYTUT KULTURY WSI JÓZEF CHAŁASIfiSKI
MŁODE POKOLENIE CHŁOPÓW
PROCESY I ZAGADNIENIA KSZTAŁTOWANIA SIĘ WARSTWY CHŁOPSKIEJ W POLSCE
Z PRZEDMOWĄ
FLORIANA ZNANIECKIEGO
III
ROLA KÓŁ MŁODZIEŻY WIEJSKIEJ
W SPOŁECZNO-KULTURALNYCH
PRZEOBRAŻENIACH WSI
19 WARSZAWA 38
SKŁAD GŁÓWNY: SPÓŁDZIELNIA WYDAWNICZA „POMOC OŚWIATOWA" WARSZAWA, UL. SENATORSKA 17 M. 26. TELEFON 6-82-83. KONTO P. K. O. W WARSZAWIE 4212.





TREŚĆ

Wstęp ................. 1
I. Społeczne czynniki kształtowania się koła młodzieży .... 3
1. Dwoista podstawa organizacyjna koła młodzieży .... 3
2. Dążenia osobiste i grupowe........... 3
3. Koło młodzieży a dążności społeczne........ 6
4. Z bandy do koła młodzieży........... 12
5. Narodziny koła młodzieży we wsi......... 20
6. Potrzeby wychowawcze młodzieży a patronat polityczny . . 44
7. Rola książki w społeczno-kulturalnej strukturze koła ... 60
8. Społeczne życie młodzieży a zawód rolniczy...... H5
9. Dążności konstrukcyjne i ideał wsi wzorowej..... 118
Życiorysy
Wędrowiec organizacyjny Nr 1182/93 Różne....... 127
Chłop inteligent Nr 108/18 Z.M.W.......... 186
Głód książki Ni 776/66 Wici.......... 233
Inteligent czy chłop? Nr 394/105 Różne........ 246
Współżycie z ziemią Nr 97/9 Dz........... 305
II. Koło młodzieży a kształtowanie się osobowości społeczne] . . . 333
1. Uspołeczniające funkcje koła młodzieży....... 333
2. Kształtowanie się społecznej osobowości młodzieży .... 338
3. Typy osobowości społecznej młodzieży........ 342
4. Polak-katolik............... 344
5. Chłop obywatel............... 360
6. Radykalizacja dążenia do samodzielności....... 370
7. Źródła i czynniki antyklerykalizmu........ 378
8. Typy osobowości a funkcje obronne państwa...... 406
Życiorysy
Opiekuje się mną Bóg Nr 420/147 K. S. M........ 414
Nasz ksiądz patron Nr 743/262 K. S. M......... 432
Katolicyzm to samo życie Nr 514/173 K. S. M........ 438
Pomiędzy ruchem mlodochłopskim a ruchem katolickim Nr 1515/439
K.S.M.................. 456
Z K. S. M. do K. M. W. Nr 681/62 K. M. W....... 486
O Polskę ludową bez krzywd i cierpień ludzkich Nr. 1248/126 Wici - - 501
Chłop żołnierz Nr 371/55 Z.S............ 529
Chłop obywatel Nr 691/55 Różne........... 571





WSTĘP.

W wędrówce, jaką poprzez życiorysy młodzieży odbyliśmy po całej Polsce, stykaliśmy się wszędzie z dwoma podstawowymi faktami: z jednostkami ludzkimi i ich potrzebami i dążeniami oraz ze zbioro-wościami, mniej lub więcej wyraźnie zorganizowanymi pod wpływem wspólnych warunków życia. W tych dwóch sferach: indywidualnej i zbiorowej przebiega całokształt życia człowieka. Obydwie są przy-tym tak ściśle ze sobą związane, że nie sposób przeprowadzić między nimi ścisłą granicę.
Bardzo zróżnicowane i bogate przejawy aktywności młodzieży, z jakimi zapoznaliśmy się w poprzednim tomie, mają swoje źródło w jednostce, lecz równocześnie są one odpowiedzią na problemy, wyrastające z uczestnictwa tej jednostki w życiu zbiorowości o pewnej strukturze. Strukturę tę młodzież zastaje ukształtowaną, wymaganiom tej struktury w większej lub mniejszej mierze poddana jest od dzieciństwa i poddać się musi, jeżeli pragnie uczestniczyć w tym życiu. Problemy życia tej młodzieży wynikają właśnie ze struktury środowiska, w jakim żyje, a wysiłek myślowy i społeczno-organizacyjny skierowuje się ku rozwiązaniu tych problemów.
Aktywność jednostek wzbogaca i przekształca to, co zastają one przed sobą, już przez innych ukształtowane. Aktywność ta może się przy tym wyrażać w różnych dziedzinach życia. Jeżeli w młodym pokoleniu chłopów wyraża się ona przede wszystkim w sferze społecznej, to dlatego, że społeczna rola chłopa w społeczeństwie wysuwa się na czoło innych problemów młodego pokolenia chłopskiego. To jest najbardziej niepokojący społeczny i osobisty problem, który powstaje z chwilą, gdy chłop na drodze swych dążeń i aspiracji zaczyna odczuwać krępujące go więzy struktury społecznej.
I to jest problem wspólny całego młodego pokolenia chłopów. Stąd wynika, że bogactwo i różnorodność indywidualności wśród młodzieży chłopskiej nie da się wprawdzie zamknąć w jednej jakiejś formule, spotyka się jednakże w jednym centralnym problemie s p o-
łeczno-kulturalnej roli chłopa. Jest to problem struktury społeczeństwa, która dotyczy wszystkich i wszystkim zakreśla ramy działania i rozwoju. Życie i rozwój młodego pokolenia przebiega bowiem w ramach struktury społecznej i w ramach warstwy społecznej, do której pokolenie to należy. Dlatego mimo zróżnicowania indywidualności, młode pokolenie chłopskie przejawia wspólne dążenia społeczne do przekształcenia istniejącej struktury społeczeństwa polskiego, aby w lepszy sposób, niż dotychczas, otwierała ona przed wszystkimi drogi twórczej działalności. Obalenie zbytecznych płotów, które oddzielają człowieka od człowieka, wzbogaca treść życia jednostek, rozszerza ich pole aktywności i możliwości współdziałania. Tym samym wzbogaca całość społeczeństwa.
W dokonanym przeglądzie życia i dążeń kół młodzieży wiejskiej lokalne procesy organizacyjne wiązały się ściśle nie tylko z rosnącym poczuciem uczestniczenia w szerszej społeczności narodu i państwa, lecz także z dążeniem do świadomego ukształtowania tego uczestnictwa wsi i chłopa w życiu społeczeństwa. Na tym podłożu problem społecznej roli chłopa i całej warstwy chłopskiej tym większej nabiera wagi. Wobec tego problemu staje każde koło młodzieży z chwilą, gdy w swojej pracy okazało się skuteczne, to znaczy gdy potrafiło rozbudzić aktywność myślową młodzieży. Gdy aktywność ta zostaje rozbudzona, to powstaje konieczność określenia miejsca i zadań koła wobec rozbieżnych grup społeczeństwa i wobec dokonujących się jego przeobrażeń. Bez takiego określenia miejsca koła w przekształcającej się rzeczywistości społecznej nie sposób świadomie i celowo kierować jego pracą. Tym bardziej, że na każdą lokalną komórkę życia wiejskiego działają rozliczne wpływy, ścierające się ze sobą i wzajemnie się zwalczające.
Dlatego po zapoznaniu się ze społecznym podłożem ruchów młodzieży wiejskiej, przedstawionym w pierwszym tomie, po zapoznaniu się z dążeniami i prądami, nurtującymi młodzież wiejską na tle zróżnicowania społecznego różnych dzielnic Polski, przechodzimy obecnie do szczegółowego rozpatrzenia kształtowania się koła młodzieży jako lokalnej komórki społeczno-kulturalnego życia wsi. Rozpatrzenie czynników, kształtujących koło młodzieży, rozpatrzenie jego roli w przeobrażaniu się tradycyjnego życia wiejskiego, w kształtowaniu się osobowości młodzieży chłopskiej i całej warstwy chłopskiej — to jest zadanie tomu obecnego.




Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI