Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Chłopcy z rzeczpospolitej kwidzyńskiej W.Gębik

25-06-2012, 2:38
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 5 zł     
Użytkownik RudzikowyOgrod
numer aukcji: 2423873595
Miejscowość Katowice
Wyświetleń: 7   
Koniec: 22-06-2012 21:00:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



Chłopcy z rzeczpospolitej kwidzyńskiej

Autor: Władysław Gębik

Tytuł: Chłopcy z rzeczypospolitej kwidzyńskiej

Wydawnictwo: Pojezierze

Rok wydania: 1970

Rodzaj oprawy: miękka

Liczba stron: 136

Stan pozycji: 8/10

Wymiary książki: 165mm / 120mm

Książka w stanie dobrym. Okładki i pierwsze strony zażółcone. Lekkie przytarcia , parę plam na okładce - widoczne na zdjęciu. Blok czysty, bez zabrudzeń i wpisów. Na stronie tytułowej pieczęć z logiem drużyny harcerskiej.

„Chłopcy z Rzeczypospolitej Kwidzyńskiej” – książka autorstwa Władysława Gębika wydana przez Wydawnictwo Pojezierze z inicjatywy i na zlecenie Klubu Literatury Regionalnej Związku Literatów Polskich w Olsztynie Nakładem Społecznego Funduszu im. Michała Kajki. Okładkę, zarówno do pierwszego jak i drugiego wydania, zaprojektował Wiesław Wojczulanis. Książka zwiera 133 ponumerowane strony i kilkanaście fotografii.

Książka opowiada o Polskim Gimnazjum w Kwidzynie, które miało obowiązek wychowywać kadrę inteligencji na potrzeby ludu polskiego w państwie niemieckim. Dużo miejsca autor poświęca także eksperymentowi wychowawczemu, który miał wspierać realizację wyżej wymienionego celu, w postaci Spółdzielni Kwidzyniaków. Miała to być „samodzielna i samorządna instytucja społeczno-gospodarcza, realizująca poprzez własne formy działania zasadniczy cel wychowawczy szkoły, jakim było przygotowanie wychowanków do życia i czekających ich w przyszłości obowiązków i zadań. Spółdzielnia doskonale więc dopełniała wykształcenie ogólne. Takie dopełnienie było tym cenniejsze, że władze niemieckie nie zezwoliły Polakom na zakładanie własnych szkół zawodowych, umożliwiających młodzieży polskiej zdobywanie określonego zawodu”. Spółdzielnia była jedną istniejącą polską spółdzielnią na terenie państwa niemieckiego w latach 1[zasłonięte]937-19.