Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

BROŃ BIAŁA W ZBIORACH MIŁOŚNIKÓW DAWNEJ BRONI 1978

25-06-2012, 2:25
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 43 zł      Aktualna cena: 43 zł     
Użytkownik marcingalazka
numer aukcji: 2413649435
Miejscowość Warszawa
Licytowało: 3    Wyświetleń: 83   
Koniec: 21-06-2012 15:19:23
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

BROŃ BIAŁA

W ZBIORACH MIŁOŚNIKÓW DAWNEJ BRONI

Informator o wystawie 

 

Poznań 1978, wyd. Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy i Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, format 16,5/24 cm, 15 stron tekstu + 16 cz-b zdjęć, miękka okładka, stan dobry (okładka podklejana taśmą)

 

 

 

„Po „Kawalerii polskiej XX wieku" Oddział Poznański Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy wraz z Wielkopolskim Muzeum Wojskowym udostępnia kolejną wystawę. Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia pokazują — tym razem zespołowo — bodajże najczęstszy przedmiot swego zbieractwa: broń białą.

Broń biała w szerokim znaczeniu to broń zarówno zaczepna jak i ochronna. W węższym - tylko zaczepna. Taką też zaprezentowano na wy­stawie, ale za to w szeregu odmianach: broni siecznej, kłujnej i drzewcowej, szabel, pałaszy, bagnetów, włóczni i halabard — aż po lancę.

Że szabla przeważa — nic dziwnego. W sercu każdego Polaka do dziś budzi ona emocje. I to niekoniecznie szabla polska. Wystarczy wspomnieć na ojczystą historię. Ileż razy to, co nam obca przemoc wzięła, trzeba było odbierać szablą kutą w obcych kuźniach. Z sentymentem spogląda zatem zbieracz na szable ze znakami wytwórni polskich, ale i z nie mniejszym na szable francuskie, austriackie, rosyjskie czy pruskie. Któż bowiem zaręczy, że właśnie tej, przemyślnie zdobytej, gdzieś wyszukanej na jarmarku rosyj­skiej „złotoustki" czy francuskiego „mana" nie zażywał polski ułan? A przecież tak było do końca. W 1939 obok przepisowych szabel polskich, na etacie miano i obce. Gdy w 1940 r. na syryjskiej ziemi odradzał się pol­ski ułan, do ręki dostał angielskie pałasze. Kozackie szaszki otrzymali kawalerzyści ludowego wojska i nosili do końca istnienia tej ostatniej formacji jazdy polskiej. Nic dziwnego zatem, że taką właśnie różną broń na wystawie spotykamy.

Egzemplarze ze swoich zbiorów udostępniło dziewięciu zbieraczy, p.p.:

Janusz Bazarnicki — sygnowany na wizytówkach JB
Kazimierz Cichoński — KC
Maciej Jeske — MJ
Krzysztof Kosowicz — KK
Lesław Kukawski — LK
Jacek Lidwin — JL
Michał Palacz — MP
Eugeniusz Świerczyński — ES
Przemysław Wojciechowski — PW”

(fragment wstępu) 




*** 

Po wcześniejszym umówieniu się książkę można odebrać w Antykwariacie Kwadryga (ul. Wilcza 29A, lok. 25, Warszawa)

 

 *** 

Zapraszam też do zapoznania się z całą moją ofertą pod adresem: http://antykwariat-zakladka.na.alle/

 

***

moje dane: Marcin Gałązka ANTYKWARIAT ZAKŁADKA, ul. Śmieszna 5, 03-632 Warszawa, [zasłonięte]@antykwariat-zakladka.pl
Regon: 140[zasłonięte]533, NIP: 524[zasłonięte]125-54, Numer konta mBank: 29 1140 [zasłonięte] 2[zasłonięte]0040002 [zasłonięte] 035537