Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

BALATONZAMARDI BALATONBOGLAR POLSKIE SZKOŁY 1939

28-01-2012, 0:52
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 40 zł     
Użytkownik serdecznie
numer aukcji: 2059702410
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 11   
Koniec: 25-01-2012 20:32:23
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W DOLNEJ CZĘŚCI AUKCJI (CZASAMI TRZEBA WYKAZAĆ SIĘ CIERPLIWOŚCIĄ W OCZEKIWANIU NA ICH DOGRANIE)



PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - POLONIJNE CENTRUM KULTURALNO-OŚ WIATO WE UNIWERSYTETU MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ

POLSKIE GIMNAZJUM I LICEUM
W BALATONZAMARDI
I BALATONBOGLAR
(1939 -1944)

AUTOR - Franciszek Budziński

KOLEGIUM REDAKCYJNE
Wiesław Skrzydło (przewodniczący), Albin Koprukowniak, Władysław Kucharski, Edward Rakowsfd, Zbigniew Tomkowski, Marek Zdrojewski (sekretarz)
RECENZENCI
Stefan Mieczysław Grzybowski Mieczysław Wieliczko
PROJEKT OKŁADKI Józef Tarłowski
ILUSTRACJE
Ze zbiorów autora
REDAKTOR Marek Zdrojewski
REDAKTOR TECHNICZNY Edward Rakowski

WYDAWNICTWO - UNIWERSYTET MARIE CURIE SKŁODOWSKIEJ, LUBLIN 1984, WYDANIE - 1, NAKŁAD - 500 EGZ.
STAN KSIĄŻKI - DOBRY JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, LEKKIE USZKODZENIA NAROŻNIKÓW OKŁADKI)
RODZAJ OPRAWY - ORYGINALNA, MIĘKKA
ILOŚĆ STRON - 144 + ILUSTRACJE
WYMIARY - 24 x 17 x 1 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,287 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE - ZAWIERA
KOSZT WYSYŁKI - 8 ZŁ - KOSZT UNIWERSALNY, NIEZALEŻNY OD ILOŚCI I WAGI (NP. JEŚLI KUPISZ 7 KSIĄŻEK ŁĄCZNY KOSZT ICH WYSYŁKI WCIĄŻ BĘDZIE WYNOSIŁ 8 ZŁ), DOTYCZY PRZESYŁKI PRIORYTETOWEJ NA TERENIE POLSKI. ZGADZAM SIĘ WYSŁAĆ PRZEDMIOT ZA GRANICĘ. KOSZT WYSYŁKI W TAKIM PRZYPADKU, USTALA SIĘ INDYWIDUALNIE WEDŁUG CENNIKA POCZTY POLSKIEJ I JEST ZALEŻNY OD WAGI PRZEDMIOTU.




SPIS TREŚCI LUB/I OPIS - PRZYPOMINAM O KOMBINACJI KLAWISZY CTRL+F (PRZYTRZYMAJ CTRL I JEDNOCZEŚNIE NACIŚNIJ F), PO NACIŚNIĘCIU KTÓREJ Z ŁATWOŚCIĄ ZNAJDZIESZ INTERESUJĄCE CIĘ SŁOWO O ILE TAKOWE WYSTĘPUJE W TEKŚCIE WYŚWIETLANEJ WŁAŚNIE STRONY.

SPIS TREŚCI

PRZEDMOWA.............................................. 9
POLSKIE GIMNAZJUM I LICEUM W BALATONZAMARDI
wsrąp ................................................... 11
1. POWSTANIE GIMNAZJUM .................................... 13
2. POMIESZCZENIA SZKOŁY.................................... 15
3. ZESPÓŁ NAUCZYCIELSKI.................................... 18
4. MŁODZIEŻ.............................................. 34
5. NAUKA................................................ 43
6. CZASWOLNY............................................ 47
7. ORGANIZACJA OBOZU...................................... 52
8. ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 1939/1940....................... 53
WAKACJE W SOMOGYSZENTIMRE .............................. 61
POLSKIE GIMNAZJUM I LICEUM W BALATONBOGLAR................ 63
1. ORGANIZACJA OBOZU...................................... 65
2. BUDYNKI SZKOLNE
a) Pomieszczenia internatowe................................... 67
b) Pomieszczenia dydaktyczne................................... 68
3. ZESPÓŁ NAUCZYCIELSKI.................................... 70
4. DYDAKTYKA I DZIAŁALNOŚĆ WYCHOWAWCZA
a) Działalność dydaktyczna.................................... 76
b) Działalność wychowawcza................................... 83
5. HARCERSTWO W SZKOLE..................................... 87
6. DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA
a) Działalność wydawnicza i literacka.............................. 90
b) Zespół Pieśni i Tańca. Orkiestra................................ 93
c) Teatr szkolny........................................... 95
7. ŻYCIE SPORTOWE W SZKOLE.................................. 97
8. WIĘŹ GIMNAZJUM ZE ŚRODOWISKIEM WĘGIERSKIM................... 99
9. LIKWIDACJA POLSKIEGO GIMNAZJUM I LICEUM W BALATONBOGLAR....... 102
10. OCENA DZIAŁALNOŚCI GIMNAZJUM............................. 106
PRZYPISY.............................................. 111
ANEKS: Wykaz imienny uczennic i uczniów.......................... 115
Członkowie chóru szkolnego w Balatonzamardi................... 124
Członkowie chóru szkolnego w Balatonboglar.................... 125
Spis pieśni śpiewanych przez chór szkolny w Balatonboglar............ 127
Teksty niektórych pieśni................................. 129
INDEKS NAZWISK............................................ 133
INDEKS NAZW GEOGRAFICZNYCH................................. 137
SUMMARY................................................. 141
ÓSSZEFOGLALAS............................................ 143





PRZEDMOWA

W czasie drugiej wojny światowej działały na Węgrzech polskie szkoły gimnazjalne i licealne. Do największych należały gimnazja w Balatonzamdrdi i Balatonbogldr. Właściwie były to jedyne szkoły średnie, które skupiały polską młodzież z całych Węgier. Inne małe ośrodki o znaczeniu lokalnym, podporządkowane były gimnazjum w Bogldr w tym sensie, że ich uczniowie podlegali weryfikacji, a abiturienci składali egzaminy maturalne przed komisją wBogldrze.
Gimnazjum w Zamdrdi, a szczególnie w Bogldr spełniało obok funkcji dydaktyczno--wychowawczych również ważną rolę propagandową. Rozwijało bardzo rozległą działalność kulturalną, a występy szkolnych zepołów pieśni i tańca szerzyły w węgierskiej społeczności i wśród wielu internowanych wBogldrze żołnierzy francuskich, belgijskich i angielskich wiedzę o kulturze narodu polskiego i jego dziejach. Ośrodek boglarski stał się uznanym przez władze węgierskie miejscem manifestacji przyjaźni pohko-węgierskiej z udziałem przedstawicieli najwyższych władz węgierskich i uchodźstwa polskiego oraz różnych organizacji międzynarodowych.
Gimnazjum polskie w Balatonzamdrdi i Balatonbogldr zajmuje miejsce wyjątkowe w dziejach uchodźstwa polskiego na Węgrzech i całego uchodźstwa polskiego w czasie drugiej wojny światowej. Jest również zjawiskiem wyjątkowym w całej dotychczasowej historii polskiego szkolnictwa średniego. Dlatego zasługuje ono na zachowanie w pamięci narodowej.
Przede wszystkim stało się ono schronieniem dla dużej liczby młodzieży, która w roku 1939 brała udział w kampanii wrześniowej służąc w harcerskiej pomocniczej służbie wojskowej lub w oddziałach Przysposobienia Wojskowego i na Węgrzech nie miała opieki rodzicielskiej. Dawało schronienie młodzieży, która przez cały okres wojny uchodziła z kraju, niekiedy by uchronić się przed aresztowaniem na skutek zaangażowania w pracy konspiracyjnej, najczęściej zaś - by dotrzeć do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Gimnazjum w Zamdrdi, a w pewnym stopniu i w Balatonbogldr, spełniało ważną rolę w ewakuacji starszej młodzieży do armii polskiej we Francji, a potem na Bliski Wschód. Młodzież w gimnazjum uczyła się i stąd wyruszała na pole walki. Wielu absolwentów i uczniów Polskiego Gimnazjum i Liceum w Balatonzamdrdi i Balatonbogldr zginęło w Afryce, we Włoszech i w polskich dywizjonach lotniczych.
Gimnazjum działało na ziemi węgierskiej w czasie wojny. Jego powstanie i trwanie wymagało zaangażowania i pełnego poświęcenia wielu Węgrów, których - po zajęciu Węgier przez wojska niemieckie - dotknęły prześladowania ze strony zarówno hitlerowców, jak i rodzimych faszystów.
Gimnazja w Zamdrdi i Bogldr były na pewno pod wieloma względami szkołami niezwykłymi. Dotychczas nie doczekały się one opracowania monograficznego. Zawarte
w różnych artykułach i publikacjach książkowych krótsze lub dłuższe wzmianki na ich temat mają charakter wielce fragmentaryczny. Nie ma w nich pełnej charakterystyki dydaktycznej i wychowawczej działalności szkół. Nie było najmniejszej nawet próby określenia cnoćby w przybliżeniu daniny krwi, jaką młodzież polska z Zamdrdi i Bogldr złożyła walcząc na różnych frontach drugiej wojny światowej. Cierpiała i ginęła ona również w obozach koncentracyjnych, w których znalazło się przynajmniej 40 uczniów i 12 profesorów.
Pisać o gimnazjum polskim w Zamdrdi i Bogldr nie jest rzeczą łatwą. Niewiele bowiem zachowało się materiałów źródłowych. Stąd w wielu opracowaniach dotyczących tych ośrodków występują liczne nieścisłości. Najczęściej przytaczane są zniekształcone nazwiska lub poszczególnym osobom przypisywane funkcje, jakich one nie pełniły. Podaje się błędne daty pewnych wydarzeń lub lokalizuje się je w niewłaściwych miejscach. Te nieścisłości na zasadzie łańcuchowych powiązań stają się źródłem coraz większej deformacji obrazu historycznego.
Mimo to na uznanie zasługują wszystkie prace, które zawierają wzmianki i oceny działalności Polskiego Gimnazjum i Liceum w Balatonzamdrdi i Balatonbogldr. W swej pracy stosunkowo najwięcej korzystałem z publikacji dyrektora gimnazjum Piotra Jędrasika, nauczyciela Kazimierza Stasierskiego, Heleny i Tibora Csorbów oraz Istmna Lagziego. Najważniejszym jednak źródłem mej wiedzy była własna pamięć o dniach, jakie przeżyłem jako uczeń obu gimnazjów oraz notatki, jakie przez lata sporządzałem na podstawie rozmów ze swoimi kolegami i koleżankami. Na pewno najwięcej wartościom wych i ciekawych informacji dostarczyli mi koledzy Mieczysław Mitkiewicz i Adolf Matłowski. Profesor Halina Dubeńska zebrała wiele danych dotyczących losów naszych nauczycieli i wychowawców. Profesor Stanisław Swirad i Adolf Matłowski pomogli mt wydatnie w ustaleniu składu chórów szkolnych oraz repertuaru śpiewanych pieśni Również zamieszczone w pracy fotografie pochodzą od wielu osób, przede wszystkim od Adolfa i Wandy Matłowskich, Bogusława Opioły, Jacka Końskiego, Jerzego Barnerta, Zbigniewa Reiznera, Tadeusza Morawskiego i Ludwika Portyki. Pracę niniejszą można zatem uznać za wspólne dzieło uczniów i uczennic oraz wychowawców Polskiego Gim nazjum i Liceum w Balatonzamdrdi i Balatonbogldr.
Nie wszystko jednak, co warte było odnotowania, znane jest autorowi i tym, którzy służyli mu pomocą. Przde wszystkim nie są nam znane losy wielu kolegów i koleżanek oraz naszych nauczycieli. Ciągle oczekujemy wieści od tych, którzy żyją rozproszeni po całym świecie i wieści o tych, co odeszli na zawsze w czas zmagań wojennych i w okresie późniejszym Pragniemy, by książka o dziejach naszej szkoły pomogła w odnalezieniu śladu żyjących i zmarłych. Oczekujemy na wszelkie informacje, które prosimy kierować na adres autora: Kraków, ul. 18 Stycznia 45/ 7.
Równocześnie na ręce Pana prof. dra Wiesława Skrzydły składamy sedeczne podziękowanie Redakcji Polonijnego Centrum Kulturalno-Oświatowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Towarzystwa „Polonia" w Lublinie za opublikowanie dziejów Polskiego Gimnazjum i Liceum w Balatonzamdrdi i Balatonbogldr

AUTOR





INDEKS NAZWISK


Adamec Elmer 64
AdyEndre 78
Albet Włodzimierz 17, 29, 31,40,56,61,68, 70,
77,103
Andrzejewski Marian 68
Andrzejewski Tadeusz 76,79
Antall Jozsef 14, 15,49,54,56,85,86,94,110
Aprily Lajos 78
Arciszewski Krzysztof 49
Augustynkiewicz Władysław 39
Bajerski Marian 50,106
Balwirczak Zbigniew 83
Bamert Jerzy 94,101,108
Bełtek Walenty 65,66
Bełtek Wiesław 102
Białorucka Alina 93
Białorucki Józef 65, 66
Biały Jerzy 103,105,108
Bielecki Stanisław 92,102,105
Bieszczynski Janusz 12
Blachaczek Marian 54
Bleicherówna Danuta 92
Bobalmre 95,105,108
BoguckiZ. 91
Borysowski Kazimierz 36
Brosz Antoni477, 78
Broż Józef 12,68, 70,99,103
Budziński Franciszek 36, 39, 45,50,67,68, 70,
99,103
Bukraba Zdzisław 80
Burbelka Józef 17, 31,47,56,67,68,70,99,103
Casperi-Chraszczewska Maria 66
Casperi-Chraszczewska Maria, jn 108
Cerkaski Mieczysław 94
Cichoński Adam 54
Ciesielski Jan 103
Colda de, Ludwik 70,72,103
Csapo Gustaw 28,52,53,56
Csorba Helena 56
CsorbaTibor 56,77,78,86
Cydzik Walenty 12
Czarnek Stanisław 68,75,97
Czekański Adam 68, 76
Czelaga Zdzisław 109
Czeluśniak Andrzej, ks. 74,79,94,103,104, 105
Czerwiński Leon, ks. 21
Czubiński Tadeusz 39
Dardziński Józef 103
Dąbrowski Bogusław 101
DeclevaPal 67
Delingowska Krystyna 93,107
Dębicki Edward 41,97,101
Dębska Zofia 93
Doro Gabor 46
Dręgiewicz Jerzy 50,98,102
Dręgiewicz Tadeusz 15, 35,67, 70, 71, 79,92, 97
Dubeńska Halina 17, 32, 33, 46, 50,56,67, 68,
70, 87, 93, 99
Dwornik Bartłomiej 67, 68, 74, 75,103
Dygasiński Adolf 77
Dziedziuk Jan 94,101,108
Dziembowski Andrzej 54,57,58
Dzięgiel Władysław 14,19,54
Egry Jozsef 86
Fietowicz Edmund 71,102
Filipkiewicz Stefan 102
FogielMiksza 68
Fójcikowa Zofia 66
Frankowski Wacław 92, 94,106,108
Frankowski Stanisław 12
Fredro Aleksander 86
Frydrychowski Józef 30
Futo Laszlo 68
Galotówna Zofia 42,54,56
Garncarz Aleksander 54
Gawlik Eugeniusz 36
GawlikJan 36
Getse 31
Głąbiński Stanisław 92,101,102,108
GłuszykEwa 41,42,49,56
Głuszyk Hanna 41,42^49,56
Gołąb Mieczysław 109
Gomułka Marian Jerzy 108
Gostyński Krzysztof 94
Grochowski Stefan 68,75,91,103,104
Grzybowski Stefan Mieczysław 77, 78, 79, 83, 92
Grudziński Stanisław 103,104
Grun Zbigniew 54,55,94
Gurgul Kazimier 35,67,68, 71, 75, 85,102,104
Hausman Marian 55 Hennig Antoni 39,55 Herzig Jerzy 57,59,80
Skerlecs Ferenc 64
Skiba Wiesław 50, 97,105,108
Skrobiszewski Kazimierz 102
Słomińska Teresa 92, 93,108
Słowacki Juliusz 26, 30, 78, 91, 96
Sobieski łan III 36
Sojka Henryk 55,57,58,80
Sokołowski Jan 55
Sokół Tadeusz 92,93,108
SomjenJeno 88
Stachowiak Wiktor 80
Staff Leopold 38,91
Stasierski Kazimierz 10, 68, 72
Stawowski Jan 55
Stączek Jan, ks. 73
Stefanicka Alina 41, 79, 93,105,108
Stcfanicka Ewa 41
Stein Kazimierz 39, 101,102,108
Stein Stanisław 39,50, 55
Stęga Tadeusz 96,103
Stiefel Wilhelm 35, 70, 72, 87
Strauch Bolesław 80
Stryjkowski Julian 38
Studziński, ks. 21
Suchecki.dr 94
Syskówna Barbara 93
Szajna Zdzisław 54
Szczepański Józef 108
Szosland Jerzy 55,57,58
Szymczakowski Leonard 103
Śmietana Zbigniew 41,54,56
Śmietański Jan 36
Śmigły-Rydz Edward 69
Świrad Stanisław 17, 30, 31, 50,56, 67, 68, 70, 93
Świecki Wacław 97
Tamasi Aron 78
Tass Antoni 39,45,54
Teodorowicz J^zef 91
Tetmajer Włodzimierz 30, 78
ThomasSandor 76,86,99
TillJozsef 100
Tóvari-Janowska Wanda 93,101
Torday Ilonka 100
Trau Jerzy 105,108
Trembałowlcz Eugenia 17, 32, 33,46, 70
Trębacz Stanisław 36
Trojan Jerzy 94,108
Trojan Marian 101,108
Trojan Władysław 70
Trylski Zbigniew 36,37,62,88
Trzcińska Maryla 54
Turulski Franciszek 65, 66
Tyczyriski Adam 39,80 Tyczyński Józef 39,58,59,80 Tyszka Zygmunt 108
Ujejski Tadeusz 105
Urban Hieronim 17,18,19,52,66,70
Urbanowicz Józef 39, 80
Urbańczyk Henryk 80
Urbański Władysław 17, 29, 30,40
Vajkai Rozsi 14,16,49, 63, 56, 66,104,110 Varga Bela 64, 69, 73, 85, 86, 95, 110 Vincenz Barbara 41, 71,108 Yincenz Stanisław 71,72,78 Voelpel Halina 105
Waciórski Jerzy 88
Walker Ryszard 105
Wasilewska Alina 92,101,108
Wasylewski Stanisław 38
Wąs Stanisław 54
Wewiórski Bronisław 87,101,105
Wieromiej Witold 101,105,108
Więckowski Stanisław 55
Wierzejski Aleksander 55,58,59,
Wierzyński Kazimierz 38,44
Wilk-Witosławski Piotr 102
Witruk Bolesław 39,54
Witruk Marian 39
Witwicki Mieczysław 70, 79,103
Wojciechowska Alina 94
Wolak Zbigniew 39,45,50,54
Wolski Stefan 65
Wołosewicz Alina 94,108
Wołosewicz Jerzy 50, 94,106
Wołosewicz Seweryna 53
WoźniackiJan 109
Woźniak Tadeusz 106
Wrzosek Józef 97
Wyspiański, płk inż. 52
Wyspiański Stanisław 30, 78, 92, 96
Zaborowski Jan 72
Zajączkowski Stanisław 50, 54,105
Zajdowski Józef 54
Zaleski Jerzy 49, 96, 101,108
Zatorski Władysław 55
Załęski Zbigniew 90
Zdeb Czesław 80
Zgórzyński Franciszek 54
Zielińska Michalina 105
Zieliński Jerzy 101
Ziełiński Marian 39,101
Żeromski Stefan 77





INDEKS NAZW GEOGRAFICZNYCH

Adriatyk 56,57,58 Afryka 105,107 Alcksandretta 57 Aleksandria 57 Aleppo 57 Alsohernad 31,103 Andocs 104 Angers 14,53 Anglia 42,58,80,105 Ankara 57 Argentyna 74,105 Atlantyk 25,58 Austria 68
Badacsony 63, 74
Baja 99
Balatonakali 89
Balatonalmadi 74,86
Balatonfóldvar 89
Balatobfured 86
Balatongyorok 89
Balatonszemes 95
Baligród 41
Barcs 11,56
Bataszek 99,105
Belgia 58,59
Belgrad 56,57
Berdyczów 22
Betlejem 57
Białystok 41
Bieszczady 41,106
Biskajska Zatoka 25,59
Bliski Wschód 11, 26, 36,42,53,56,57,59,80,
83,100,105,106
Bolechów 42
Bolonia 57,58,59
Bohonye 74
Bregencmajor 75
Buchenwald 76,104,110
Budapeszt 15, 21, 30, 31, 32, 33,42, 52, 53, 54,
55,63, 70, 71, 73, 75, 77, 82, 90, 92, 95, 99, 100,
101,102,103, 104,105,106,107,108
Bułgaria 79,80
Bydgoszcz 37,58
Chorzów 37 Cisną 41 Csillaghegy 11 Csizfurdó 11 Cypr 56
Czarnohora 41, 72 Czechosłowacja 68 Czeremosz 72
Dachau 110 Daszawa 36 Dniestr 36 Doboszanka 72 Drawa 44,55,56 Drohobycz 38,41,53 Dukielska Przełęcz 22
Eger 10,11,12 Lmaus 57
Francja 11,16,18, 21, 22, 23, 27, 30, 36, 42,43, 44,45, 52, 53, 55, 57, 63, 83,100,106
Gdynia 41,49 Gent 37 Georgetown 74 Genezaret 57 Ghazala 57 Gorgany 41 Grecja 57,79,80
Halle 105 Horodenka 59 Howerla 72
Ipolybalog 31 Iwonicz 22 Izrael 108
Jankovics-telep 90,100
Jarosław 32, 73
Jerozolima 57
Jolsva 11
Józefów Lubelski 22
Jugosławia 44, 56, 64, 79
Kadarkut 11,56,62,72 Kałusz 53 Kanada 105
Kaposvar 56, 62, 67, 100 Kapuvar 37 Karad 95,104 Keszthely 12,89,95, 100 Kisbodak 29,37,39,40 Kiskunlachaza 11,12
Kołomyja 26, 35, 71
Komarom 37
Konstantynopol 57
Kraków 30, 35, 37, 55, 59, 67, 70, 71,106,108
Kraśnik 22
Lafany 103
Latrun 57
Leskovac 56
Leva 37
Lommel 59
Lozanna 71,108
Luanshya 105
Lublin 22,106
Lwów 23,35,37,42,55,59,70,75
Ławoczne 38 Łódź 18,19,37
Magyarovar 21,29,39,41,42
Małopolska Wschodnia 37, 38,42
Mauthausen 28, 30, 31, 70, 71, 75, 94, 102,104,
110
Monte Cassino 57,58,59
Mosdos 11
Nagycenk 37
Nagykanizsa 11,12,72,76 Niegowce 53 Niemcy (RFN) 58 Nisko 22 Nogradveróce 32 Norfolk 25 Nowa Zelandia 105
Opole 72
Palestyna 56,57,59,80
Palotabozsok 99, 105
Pecs 99
Poznań 31,37,75
Prut 72
Przemyśl 32,37,55,106
Przybyszówka 75
Pszczyna 14
Puski 11,21,37
Radymno 32 Rakoscsaba 11 Rakosfalva 11 Ravensbruck 33, 104, 110 Rćvfulóp 98 Rodezja Północna 105
Ro zwad ów 22 Rumunia 35,69 Rybnik 37,55 Rydzyna 23,24 Rzeszów 22,33,37,73
Sacramento 108
Sambor 37,71,72
San 22
Sanakkl 57
Sangro 57
Sarny 41
Sarvar 37
Siofok 15,31,49,95
Skole 38
Słoboda Ranguska 41
SomloszoUos 13, 19, 34, 37, 38
Somogyszentimre 37,56,61,62,87
Sopot 49
Sopron 82, 107
Spała 49
Split 56,57
Stanisławów 26,33,37,59,72
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej 105
Staro niwa 75
Stryj 26,35,36,37,38,39,41,55,71
Strzyżów 73
Suezki Kanał 57
Syria 57
Szantod 15,50,53
Szarszo 95
Szczebrzeszyn 22
Szczecin 75
Szentendre 75
Szigliget 86
Szikszo 12,19, 34, 36, 37, 61, 70, 71, 72, 76,106
Szopowo 22
Szollosgyerek 104
Śródziemne Morze 57
S"wierk 108
Tab 95
Tardposzta 34
Tarnopol 37
Tarnów 67
Tatry 41
Tel-Awiw 56,57
Tessaloniki 57
Tihany 48,49,53,63,74,86
Tobruk 55,57,58,79,80,105
Tro ścian 38
Truskawiec 58
Turcja 57
Vćmcnd 99, 100, 104 Veszprem 95
Warszawa 28, 34, 37, 63, 55, 59,106,108
Wenezuela 105
Wiedeń 102
Wielicka 35, 71
Włochy 57,58,80,102,105
Wrocław 108
Zagrzeb 56,57 Zakopane 42, 67 Zalaber 12,76 Zalabermajor 12 Złoczów 26
Żurawno 36 Żydaczów 36




Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.


ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

ZOBACZ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT


NIE ODWOŁUJĘ OFERT, PROSZĘ POWAŻNIE PODCHODZIĆ DO LICYTACJI