Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Bajki chińskie Z.Królicki NOWE z autografem

19-01-2012, 21:45
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 29 zł     
Użytkownik KsiegarniaCTN
numer aukcji: 2035212140
Miejscowość Wrocław
Wyświetleń: 13   
Koniec: 13-01-2012 12:58:54
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Bajki chińskie

czyli 108 opowieści dziwnej treści


autor: Zbigniew Królicki

wydawnictwo RAVi

stron: 314

Książka nowa.
Okładka tekturowa z zakładkami.

Na życzenie imienna dedykacja od autora.
Jeżeli jesteś zainteresowany/a napisz do mnie.


WSTĘP:

Drogi Czytelniku,
Przypowieści, czyli krótkie opowiadania, historyjki, autentyczne bajki i legendy były zawsze nierozerwalnie związane z przekazem wiedzy i nauczaniem. O tym, jak trudno przekonać kogoś do swoich poglądów, wie każdy nauczyciel. Gdy suchą informację poprze się przykładem, dobrze spointowaną anegdotą, ciekawą historyjką – staje się to łatwiejsze. Ustna forma przekazu „mistrz–uczniowie”, tak popularna w tradycji Wschodu, wymagała, siłą rzeczy, ustawicznego wzbogacania treści oficjalnych o różnego rodzaju „mądrości”, burzące schematy myślowe dnia codziennego i zmuszające słuchaczy do refleksji.
Tak nauczali wielcy mistycy, prorocy, przywódcy duchowi i nauczyciele. Od wiek wieków taki sposób kontaktu z „mądrością” pomagał ludziom pokonać słabości, lęki, otworzyć się na życie; czasami wstrząsał i powodowała uronienie łzy; częściej wzbudzał wesołość i śmiech... z samego siebie. Zawsze pomagał otworzyć oczy na prawdę.

W miarę upływu czasu, gdy umiejętności pisania i czytania stawały się powszechniejsze, również dostęp do wiedzy stawał się łatwiejszy. Ale w niczym nie zmniejszyło to rangi i znaczenia „bajek”; nie traciły one nic ze swojej aktualności. Okazuje się, że pomimo lepszego wykształcenia wcale nie jesteśmy mądrzejsi niż ludzie w dawnych epokach. Mamy podobne marzenia, pragnienia, oczekiwania; chcemy kochać i być kochani. Mamy problemy rodzinne, wychowawcze, kłopoty z pracą i motywacją do działania. Pomimo zdobywania coraz to nowszych umiejętności nadal nieobcy jest nam lęk i cierpimy na poczucie małej wartości. Rozpacz, złość, egoizm i niezrozumienie są częścią naszego życia. Ale z drugiej strony chcemy to życie zmienić i wpłynąć na swój los. I to powoduje, że obecnie przeżywamy istny renesans zainteresowania tą formą przekazu. Dlaczego?
Bo, mądrość życiowa i różnego rodzaju recepty na szczęście i powodzenie były, są i będą w cenie! Na pewno Ty też, Drogi Czytelniku, masz swoją własną receptę na życie. Na jego zrozumienie i poznanie. Na określenie swojego miejsca we wszechświecie i swojej roli w tym wszystkim, co Cię otacza na co dzień i od święta. Być może jest to Twoja własna recepta. Być może skorzystałeś z gotowej – podanej przez specjalistów, filozofów, naukowców, lekarzy, kapłanów, mistyków, przewodników duchowych.

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego jest tyle tych recept? A każda – pomimo że ma inną podstawę: filozofię, naukę religię czy nawet przesądy – jest podobno najlepsza i jedyna! Dlaczego prawie każdy przewodnik na „drodze życia” ma swoich zwolenników, którzy podążają według jego wskazówek, czasem w zupełnie przeciwnym kierunku niż inni? Dlaczego prawie każdy przewodnik jest pewny, że taka właśnie powinna być droga i tak właśnie powinno wyglądać życie?

Tradycyjna legenda chińska mówi, że wiedza o życiu, o jego pełni, sensie i celu była podobno kiedyś jedna i spójna – jak paciorki korali nanizane na nitce. Niestety, człowiek przez swoją nieostrożność rozerwał nitkę i koraliki potoczyły się do różnych miejsc w różne rejony świata. Od czasu do czasu ktoś znajdzie jakiś zagubiony koralik i głośno krzyczy: „Znalazłem!” Jego okrzyk ma sens – z jego perspektywy widzenia. Jego teoria jest jednak tylko fragmentem całości.
Czasami ktoś znajdzie kilka koralików i wtedy sprawa jest bardzo poważna, bo próbuje je złączyć, ale brak mu nitki, która powiązałaby je w większą całość.

Bajki chińskie są też pewną receptą. Pochodzi ona z Dalekiego Wschodu i była kształtowana przez wiele tysięcy lat. Zawiera wiele różnorodnych i bardzo głębokich idei. Zawiera wiele paciorków z rozerwanego sznura korali. Przez mistrzowskie poznanie życia łączy je wszystkie w jedną całość, zostawiając jednak na nitce miejsce również dla Twoich doświadczeń i osiągnięć. Nie musisz niczego zmieniać i odrzucać. Możesz dodać znaleziony przez siebie koralik do całości, stwarzając sobie optymalne warunki do powodzenia, harmonii, szczęścia i radości, do lepszego zrozumienia siebie i życia zgodnie z własnymi ideałami.
A gdybyś kiedykolwiek zastanawiał się, co w tych Bajkach jest najważniejsze, pamiętaj, że jest to to, czego tutaj nie będzie. To, czego nie ma. O czym nie da się napisać ani czego nie da się wypowiedzieć. Ta nić łącząca koraliki, której nie widać.
Możesz, pozornie nic nie znaczącym gestem, dotknąć ręką drugą osobę. Dotykiem tym możesz przekazać strach, rozpacz, złość i cierpienie. Możesz przekazać oddanie, uczucie, miłość i całego siebie. Dla człowieka patrzącego z boku będzie to tylko przelotne dotknięcie. Dla Ciebie najważniejsze będzie to, czego nie da się zobaczyć, opisać i wyrazić słowem.
Znajdziesz, Drogi Czytelniku, na tych stronach również mój „koralik”, bo po wielu latach poszukiwań w ciemności jestem pewny, że znalazłem.

Bajki chińskie dla dorosłych, czyli 108 opowieści dziwnej treści powstawały przez kilka lat i mają swoją historię. Zacznijmy od tytułu. Może on być nieco mylący, bo większość historii z Chinami nie ma nic wspólnego. Jeżeli jednak słowu „chińszczyzna” nada się potocznie przypisywane znaczenie „dziwności” i „tajemniczości”, wtedy też inaczej będzie można spojrzeć na drugą część tytułu: Opowieści dziwnej treści.

Będąc już prawie trzydzieści lat nauczycielem akademickim, prowadząc również inne pozaakademickie kursy, wykłady, odczyty, będąc od piętnastu lat wykładowcą metody Silvy, zauważyłem, że odpowiednio wtrącona „dykteryjka” w czasie wykładu pozwala nawiązać dobry kontakt z grupą, ożywić ospałe audytorium, utrzymać uwagę sali. Wykazuje, jednym słowem, duże walory dydaktyczne. Wiele myśli, które staram się przekazać chociażby na kursach metody Silvy, nie trafiłoby tak dobitnie do uczestnika, gdyby nie bajki, a przede wszystkim ich zaskakujące pointy. Dzięki nim jestem w stanie „pokazać” zupełnie nieznanym mi, przypadkowo spotkanym ludziom ich nastawienie do życia i potrzebę zmian. Mają one tym samym ogromne znaczenie terapeutyczne. Bajki powoli stały się integralną częścią moich wykładów i prelekcji. Wiele z nich po raz pierwszy było prezentowanych podczas wykładów na Targach „Bliżej Zdrowia, Bliżej Natury” w Katowicach, dokąd dzięki uprzejmości organizatorów byłem i jestem zapraszany od początków ich powstania. Niezwykle wymagające, bardzo liczne i wyrobione audytorium oraz ogromna troska organizatorów o aktualną, coraz ciekawszą i trudniejszą tematykę niezwykle wysoko ustawiały przede mną poprzeczkę, stając się za każdym razem poważnym wyzwaniem. Niektórzy słuchacze nie ukrywali, że przychodzą na wykłady między innymi po nowe bajki. Gdy kończyłem omawiać temat, wybraną kwestię i przechodziłem do następnej, często przerywał mi głos z sali: „A bajka?” Siłą rzeczy staram się wzbogacać swój zasób wiedzy i „repertuar”. Od kilku lat spotykam się też z innym pytaniem: „Kiedy te wszystkie mądre rzeczy zbierzesz i wydasz?”

Jest to mała antologia opowiadań współczesnych i bardzo starych, które dały początek powiedzeniom, przysłowiom, anegdotom. Będę je konsekwentnie nazywał bajkami. Większość pochodzi z przekazów ustnych od moich przyjaciół, uczniów i absolwentów kursów. Myśl przewodnią do niektórych zaczerpnąłem ze zbiorów i różnych tomików bardziej lub mniej znanych autorów, starając się im nadać własną interpretację. Inne trafiły do mnie „przypadkiem” z gazet i tygodników. Jeszcze inne – jako autentyczne bajki wschodnie, w tym szczególnie chińskie. Są tutaj też opowiadania autorskie, wprost dostarczone przez życie, cały czas pełne niespodzianek – oczywiście lekko wzbogacone własną inwencją.

Chciałem zebrać w tym tomiku opowieści pełne mądrości i ukrytej wewnętrznej ludzkiej magii. Te, które kiedyś na mnie samym zrobiły wrażenie, i być może na Tobie zrobią również. Być może pomogą coś zrozumieć lub uleczyć schorowaną duszę. Może staną się przystankiem dla rozbieganego umysłu, chwilą oddechu, ulgą w codziennym cierpieniu. A może wywołają uśmiech na Twojej twarzy i w Twoim sercu, tak stęsknionym za chwilą radości.

Zbigniew Królicki
Wrocław, styczeń 2007

Bajki chińskie
Spis treści


Wprowadzenie 9

I. Bajki i legendy Wschodu
1. Mistrz strategii 15
2. Kamieniarz 19
3. Wiara i monety 21
4. Możesz zmienić! 27
5. Lekarz 30
6. Żółty bocian 33
7. Dziewięciu sprawiedliwych 35
8. Nieomylny naczelnik 36
9. Mądrość starych ludzi 38
10. Pałeczki z kości słoniowej 40
11. Konkurs malarstwa 41
12. Cień drzewa 43

II. Bajki o władcach mądrych, złych i takich sobie
13. Dom przyszłości 49
14. Trzygłowy smok 50
15. Późna pora na naukę 51
16. Najpiękniejszy władca 52
17. Naturalny porządek 53
18. Lekarstwo na miłość 56
19. Władca jin-jang 59
20. Królewskie urodziny 61
21. Próżność 62
22. Szczeble niekompetencji 64
23. Spełnione marzenia 66
24. Król podatków i szlachetni poddani 70
III. Bajki o regułach, zasadach i metodach
25. Tylko to, co najlepsze 77
26. Złota śrubka 78
27. Konsekwentne postępowanie 79
28. Zawody drwali 80
29. Precyzyjnie akcentowana mantra 81
30. Milion pcheł 83
31. Mistrz i kobieta z czarką wody 83
32. Zbawca świata 86
33. Terapia szokowa 87
34. Poszukiwanie przyjemności 90
35. Głucha żona 92
36. Przeprawa przez rzekę 93
37. Miska w ciąży 94
38. Miłosna względność 96
39. Kot z klasztoru 97
40. Król, Duch i ziarenka ryżu 98
41. Skuteczna terapia? 104
42. Stary myśliwy i lisy 105
43. Przyzwyczajenie 107
44. Większa patelnia 108
45. Lew i asertywny zając 109

IV. Bajki o mistrzach i uczniach
46. Sprzątanie ścieżki 113
47. Jak zostać Mistrzem? 114
48. Nadprzyrodzone zdolności 116
49. Gwoździe w płot 117
50. Doskonały liść 119
51. Kije joo 119
52. Tygrys i jego nauczyciel 120
53. Profesor i filiżanka herbaty 122
54. Pełny dzban 124
55. Taki sam jak ja 125
56. Mistrz i dzwon 126
57. Najlepszy nauczyciel 127
58. Garncarz 128
59. Puszczanie latawca 129
60. Zbuntowani uczniowie 131
61. Ziołowy napar mistrza 132
62. Prawdziwa wartość 133
63. Skrzydła służą do latania 136
64. Jak tutaj jest ładnie 137

V. Bajki o pieniądzach, bogactwie i władzy
65. Smok, który opanował królestwo 141
66. Gadające drzwi 145
67. Mała rzecz, a czy naprawdę cieszy 147
68. Mieć tylko dla siebie 148
69. Klub „99” 149
70. Moneta mędrca 153
71. Bezcenny diament 154

VI. Bajki o dzieciach i ich wychowaniu
72. Synowie patrycjusza 159
73. Jak wychowywać dzieci 160
74. Siostrzeniec 162
75. Uparta księżniczka 165
76. Odrobina srebra 168

VII. Bajki z życia wzięte
77. Zgodność poglądów 173
78. Inna miara 174
79. Strefy klimatyczne 174
80. Kwestia pochodzenia 175
81. Rozpacz 177
82. Test 178
83. Superpamięć młodego aktora 179
84. Łzy na pogrzebie 180
85. Bezcenny czas 181

VIII. Bajki o mądrości, sprycie i głupocie
86. O parobku, który potrafił spać podczas burzy 185
87. Przebaczenie 186
88. Pod siódmą gwiazdą 187
89. Latający koń 189
90. Życiowa postawa 190
91. Mistrz interpretacji 191
92. Postępowanie zgodne z naturą 192
93. Sens ciszy 193
94. Człowiek, który umarł za życia 194
95. Konkurs śpiewu 195

IX. Bajki współczesne
96. Kim jestem? 199
97. Dialogi samochodowe 204
98. Bo wiary mało... czyli jak dziadek Pietrucha chmury przeganiał 213
99. Mistrz tae-kwon-do 222
100. Portier w domu publicznym 224
101. Potęga radiestezji 228
102. Karciany dług 232
103. Dobrze sprzedana informacja 235
104. Wspomnienia z wczasów radiestezyjnych 236
105. Opowieść o pewnym bucie 242
106. Mistrz kontrabasu 247
107. Patriota 249
108. O odpowiedzialności 251


Zapraszam do kupowania!!
Wysyłka po cenach poczty polskiej.