Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

7 ESKDRA MYŚLIWSKA im.Tadeusza Kościuszki 1918-19

08-02-2014, 19:49
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 249.99 zł     
Użytkownik anda-
numer aukcji: 3930109460
Miejscowość wlkp
Wyświetleń: 6   
Koniec: 08-02-2014 18:33:36

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Książka nie do kupienia w księgarni!!!!!!!!!
Tomasz  Kopański 7 Eskadra Myśliwska im.Tadeusza Kościuszki 1[zasłonięte]918-19
Format A 4
Około 200 zdjęć kolorowe plansze z sylwetkami samolotów
Str 182
Szybko rozwijające się polskie sity lotnicze (w 1920 r. mieliśmy już 20 eskadr) wzięły udział we wszystkich ważniejszych operacjach militarnych prowadzonych przez Wojsko Polskie w latach 1918—1920. Walczyły w kampanii polsko-ukraińskiej, w wojnie z sowiecką Rosją i konflikcie z Litwą Kowieńską. Choć przede wszystkim głównym zadaniem lotnictwa było rozpoznanie sil przeciwnika, używano go także do bombardowania i wsparcia działań piechoty bezpośrednio na polu walki. Działania ofensywne, odpowiednio zsynchronizowane z ruchem własnych wojsk, przyczyniły się m.in. do sukcesów w akcji pod Kulikowem w maju 1919 r., Szaciłkami i Berdyczowem w kwietniu 1920 r., Kijowem i Wapniarką w maju 1920 r., Płockiem i Pułtuskiem w sierpniu 1920 r., a także podczas forsowania Niemna we wrześniu tegoż roku. Na specjalne podkreślenie zasługują dokonania lotnictwa w obronie Lwowa w sierpniu 1920 r., kiedy to eskadry, choć nieliczne i słabo wyposażone, zatrzymały na dłużej pochód Armii Konnej Siemiona Budionnego, przyczyniając się w ten sposób do ostatecznego zwycięstwa.
Jedną z najbardziej zasłużonych jednostek lotniczych tamtego okresu była 7 Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki. Powstała ona już w listopadzie 1918 r. jako eskadra wywiadowcza, aby nieść pomoc rodakom walczącym o polskość Lwowa. Lotnicy tej jednostki zapisali piękną kartę bojową w czasie wojny z Ukraińcami, walnie przyczyniając się do oswobodzenia Małopolski Wschodniej. Ich czyny, zapomniane przez historyków i przyćmione późniejszą legendą „eskadry amerykańskiej”, po raz pierwszy tak szczegółowo zostały przedstawione w niniejszym opracowaniu.
Latem 1919 r., z inicjatywy por. pil. Stefana Steca, twórcy godła polskiego lotnictwa  biało-czerwonej szachownicy, eskadra została przekształcona w jednostkę myśliwską i zaczęła się przygotowywać do nowej kampanii wojennej, tym razem  przeciwko sowieckiej Rosji. Tocząca się już od kilku miesięcy walki pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną miały bowiem wkrótce wybuchnąć z nową siłą. Wówczas u boku Polaków stanęła garstka Amerykanów — młodych i ambitnych pilotów gotowych oddać życie za kraj, z którym większość z nich nie miała żadnych związków. Pod wpływem inicjatora utworzenia eskadry, kpt. pil. Meriana Coopera, uznali oni jednak, że mają do spłacenia honorowy dług za polski wkład w ich wolność, za udział Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego w walkach o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki. Po wcieleniu w skład opromienionej chwałą dokonań wojennych w czasie kampanii ukraińskiej 7 Eskadry, razem z polskimi kolegami z jednostki, przystąpili do walki, poświęcając w niej wszystkie swoje umiejętności i siły.
O TYM OPOWIADA TA KSIĄŻKA
Książka nie do kupienia w księgarni!!!!!!!!!