Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

2CD Muzyka Cerkwi Prawosławnej * Święta Liturgia

29-01-2012, 11:39
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 30 zł     
Użytkownik tune_up
numer aukcji: 2025733390
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 15   
Koniec: 28-01-2012 10:00:46

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Opakowanie: w folii
Liczba płyt w wydaniu: dwie
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

                                              Zapraszam na inne moje aukcje.
       Warto, ponieważ koszt przesyłki jest stały, niezależnie od ilości wylicytowanych płyt.


Wydawca: Soliton 590[zasłonięte][zasłonięte]71095

Rok wydania: 2007

 

    Muzyka Cerkwi Prawosławnej 2 CD

     

CD 1 - Święta Liturgia Św. Jana Chryzostoma Arcybiskupa Konstantynopola

CD 2 - Akatyst Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Św. Romana Melodosa

 


 Chór Parafii jest kontynuacją pierwszego kwintetu, śpiewającego na nabożeństwach od 1973 r. Teraz jest to grupa 10 młodych parafian na co dzień związana z Parafią, a częściowo także z chórem Oktoich,  którzy służą talentem i czerpią radość ze wspólnego śpiewu - nie pretendując do poziomu zawodowej wokalistyki, lecz w pokorze przynosząc Dar modlitwy, w Nadniebiański Ołtarz. Chórem podczas nabożeństw dyryguje Pan dr Piotr Kuropka.

Chór męski "Oktoich" powstał we wrześniu 1991 r. i był pierwszym męskim chórem działającym przy cerkwi, jednocześnie wykonującym  szereg koncertów. Od 1999 r. jest także chórem Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego uświetniającym uroczystości patriotyczne i wojskowe. Laureat i uczestnik festiwali oraz konkursów w Kraju i Zagranicą. Chór nagrał 10 pozycji fonograficznych i kilka programów telewizyjnych . Zespół został nagrodzony ogólnopolską Nagrodą im. Św. Brata Alberta, a także odznaczeniami Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Obrony Narodowej. Chór stanowi niekwestionowaną wizytówkę  Wrocławia i Cerkwi Prawosławnej w Polsce.

Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma
Arcybiskupa Nowego Rzymu - Konstantynopola
Celebransi: Ks. Mitrat Eugeniusz Cebulski
Ks. Protodiakon Grzegorz Cebulski
Chór mieszany cerkwi św. Równych Apostołom Cyryla i Metodego we Wrocławiu.
Soprany: Barbara Jastrząb, Beata Majewska, Marzena Semeniuk,
Alty: Anna Cebulska, Magdalena Iwaszkiewicz, Neonila Kuropka
Tenory: Piotr Kuropka, śp. Paweł Styrczula
Basy: Przemysław Jastrząb, Jan Kramarek
Realizator nagrania: dr inż. Maurycy Kim ( Politechnika Wrocławska )
Nagrania dokonano 06 - 08.04.2002 r.

Akatyst Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy  wg. Św. Romana Melodosa  (V w.)
Celebrans: ks. Mitrat Eugeniusz Cebulski
Oktoich -Chór męski przy cerkwi św. Równych Apostołom Cyryla i Metodego we Wrocławiu.
Tenory I: śp. Paweł Styrczula, Piotr Kuropka
Tenory II: Tadeusz Nesterowicz, Lucjan Wysłucha
Barytony: Piotr Karpeta, Marek Zborowski
Basy: Jan Kramarek, Jan Podemski, Stefan Wierzbicki

Realizator nagrania: inż. Stanisław Kołodziej ( Polskie Radio Wrocław ) i Paweł Styrczula.
Nagrań dokonano 22-26.11.1993

Św. Jan Chryzostom dokonał Dzieła, aby w jego zewnętrznym przepychu i pięknie uczynić ikonę wspaniałej Liturgii w niebiosach. W roku 612 posługę w świątyni Mądrości Bożej w Konstantynopolu sprawowało 80 kapłanów, 150 diakonów, 40 diakonis, 70 subdiakonów, 160 lektorów, 25 śpiewaków i 100 odźwiernych.  Liczby te mogą dać pewne wyobrażenie o wspaniałości nabożeństwa. Do dziś, w całym Kościele Prawosławnym na świecie, Liturgia św. Jana Chryzostoma jest sprawowana w niezmienionej formie od IV w. - codziennie, oprócz powszednich dni Wielkiego Postu. Celem nagrania św. Liturgii, jest chęć przybliżenia jej tym, którzy z racji na barierę językową,  a czasami nawet uprzedzenia nie mieli okazji "dotknąć" liturgicznej  rzeczywistości  Kościoła pierwszych wieków.  Z racji na Misterium i święte czynności towarzyszące podczas Liturgii, opuszczono w nagraniu słowa  Ustanowienia Eucharystii, jak i czytania  św. Ewangelii i Lekcji Apostolskiej.

Św.  Roman Melodos - diakon, urodził się w miejscowości Emess (dzisiaj Homs) w Syrii za panowania cesarza Anastazego I. Uważany jest za jednego z największych i najbardziej oryginalnych bizantyjskich twórców hymnów. Poświęcił się na służbę Bogu i trudził się w Bejrucie przy Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego. Następnie, za cesarza Anastazego (492-518), przeniósł się do Konstantynopola, gdzie w cerkwi św. Sofii - Mądrości Bożej pełnił funkcję zakrystiana. "Nie znając Pisma był mędrcem znakomitszym od wielu uczonych".  Widząc jego pracę patriarcha Eutymiusz postawił go na równi z chórzystami. Zmarł około 556 r. Pozostawił po sobie kilkaset hymnów poświęconych, Matce Bożej, świętym i świętom. Swym kunsztem przewyższa wszystkich pieśniarzy greckich. Uważany jest za wielkiego poetę religijnego i patrona śpiewu cerkiewnego. Jednym z jego najwybitniejszych dzieł jest niniejszy Akatyst. Kościół Prawosławny zna kilkaset akatystów - czyli nabożeństw wotywnych, a każda lokalna
Wspólnota dostosowuje do nich rodzimą melodię i dodatkowe oficjum modlitewne.

Parafia Prawosławna Świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu jest jedną z 42 parafii Diecezji wrocławsko- szczecińskiej. W drugiej połowie lat 60-tych pojawiła się idea zorganizowania parafii, w której językiem liturgicznym miał być język polski. Prekursorem utworzenia takiej parafii był ówczesny biskup wrocławsko-szczeciński, Metropolita Bazyli (Doroszkiewicz). Idea ta, była  nawiązaniem do prób międzywojennych, ale zdecydowanie nie była inspiracją "poza kościelną" - a pastoralną potrzebą istnienia takiej placówki, wobec "asymilacji" wyznaniowej wielu prawosławnych  małżeństw mieszanych, a także pokaźną grupą emigrantów-Greków, nie rozumiejących cerkiewno - słowiańskiego języka. Pierwsza Św. Liturgia, miała miejsce 17 VI 1973 r. w dniu Zesłania Ducha Świętego. 11 X 1980 r. Abp. Aleksy wydał dekret podnoszący filialną parafię Katedry, do rangi samodzielnej.
Do roku 2005, parafia we Wrocławiu, była jedyną w Polsce, w której używano języka polskiego w nabożeństwach. Nie pozbawiając swoich wiernych, obcowania ze świętością, wiernością tłumaczeń z języka greckiego i piękna języka cerkiewnosłowiańskiego, Kościół Prawosławny  Strażnik i Spadkobierca Św. Tradycji od czasów Apostolskich, zaprasza - także poprzez język polski - do modlitwy i kontemplacji, wszystkich  - "Którzy pragną przyjść do poznania i zrozumienia Prawdy  Jezusa Chrystusa"
"Wszystkie języki są święte. Jeśli tak nie jest - nie było Zesłania Ducha Świętego na Apostołów..." (Św. Teofan Zatwornik  Rekluz 1[zasłonięte]815-18; biskup  Tambowa i Włodzimierza.)




Płyta CD oryginalna, nowa, zafoliowana, digipack.