Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Życie przecięte - Opowieści pokolenia Marca

12-07-2012, 4:09
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 29 zł     
Użytkownik oicmoh
numer aukcji: 2447884250
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 11   
Koniec: 02-07-2012 21:34:10

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2008
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Od wydawcy:

"Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca" to trzydzieści długich i pełnych emocji rozmów Autorki z przedstawicielami pierwszego powojennego pokolenia polskich Żydów, którzy urodzili się i wychowali w różnych miastach i miasteczkach komunistycznej Polski (Warszawa, Łódź, Szczecin, Lublin, Dolny Śląsk, a tam Wrocław, Wałbrzych, Dzierżoniów, Niemcza, Legnica, Kłodzko, Nowa Sól oraz Górny Śląsk, a tam Modrzejów i Gliwice), tu przeżyli Marzec - swoje pierwsze i podstawowe generacyjne doświadczenie - a obecnie mieszkają albo nadal w Polsce albo, wyemigrowawszy po Marcu '68, w USA.

Ten niezwykły dokument - oparty na rozmowach wybranych ze zgromadzonej przez Autorkę w latach dziewięćdziesiątych dużo szerszej kolekcji wielogodzinnych i wielodniowych wywiadów typu "oral history" (ok. dziewięćdziesięciu) - jako pierwszy, jak dotąd, penetruje tak głęboko i na tak szeroką skalę powojenne przemiany i komplikacje losów i tożsamości polskich Żydów. Za pośrednictwem relacji Rozmówców (którzy opisują swoje losy na szerokim historycznym i socjologicznym tle) książka wprowadza Czytelnika do różnych środowisk żydowskich i pokazuje różne aspekty powojennego doświadczenia polskich Żydów, nie ograniczając się jedynie do portretowania pierwszej postholocaustowej generacji, ale prezentując też zaobserwowane przez Rozmówców (i pełne sprzeczności) postawy ich rodziców-Ocaleńców wobec żydostwa, a także postawy ich dzieci (dziś dwudziesto-trzydziestoletnich), których żydostwo jest zaskakująco dla Rozmówców śmiałe i demonstracyjne.


"Z rozmów Joanny Wiszniewicz wyłaniają się różnorodne, fascynujące losy ludzkie, rozmaite drogi życiowe, i odmienne sposoby zmagania się z doznaną krzywdą. Myślę, że nie można tej krzywdy w żaden sposób naprawić, ale można o niej mówić i można pozwolić mówić ludziom, którzy jej doznali. Można dopuścić ich do głosu. Takim właśnie - ważnym, mocnym głosem jest książka Joanny Wiszniewicz."
( Barbara Engelking-Boni)


stron 779

wyd.
Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2008 r.
ISBN[zasłonięte]978-8336-028-8

twarda okładka

stan:
bardzo dobry -